Online podnikanie a koronavírus – čo sa zmenilo a čo nie?

Prečo je podnikanie a koronavírus dôležitou témou pre online podnikateľov? Väčšina online podnikateľov počas pandémie profitovala ako nikdy predtým. Avšak, na digitálny trh sa chtiac – nechtiac dostalo oveľa viac podnikateľov ako by sme v bežnej situácii čakali.

Pandémia nám otvorila oči

Zavretá kamenná prevádzka, zákazníci doma a zamestnanci v slzách. Toto bola tá najsmutnejšia motivácia digitalizovať, s akou som sa stretla. Avšak, kde všetci tí podnikatelia boli? – Je rok 2020 a mnoho podnikateľov má web z roku 2007 a používa ho len ako vizitku.

Je rok 2020 a mnoho podnikateľov zaspalo dobu. Slovenský trh je zasiahnutý prísnymi obmedzeniami zo strany vlády, avšak slovenskí podnikatelia sú pandémiou potrestaní dodatočne. Za to, že nepochopili jadro našej podnikateľskej činnosti.

Malé podniky majú výhodu

Ak niekto podniká na Slovensku a má malý biznis, musí vedieť, v čom je jeho pridaná hodnota oproti veľkým medzinárodným firmám. Flexiblita, osobnejší prístup, pochopenie potrieb trhu a … inovácie.

Viete prečo má väčšina veľkých firiem neskutočne zastarané softvéry? Pretože vôbec nie je jednoduché meniť napr. účtovnícky program medzinárodnej firmy. Ak ho zmení jedna pobočka, musia ho zmeniť všetky. A tento program musí vedieť pracovať so všetkými inými systémami. Ak sa niečo pokazí, za každý „nefunkčný“ pracovný deň firma stráca veľké peniaze.

Sme flexibilní, nebojme sa inovovať

My, sólo podnikatelia sme na druhej strane tí najflexibilnejší. Dokážeme v pribehu niekoľkých dní zmeniť program, záleží len na nás, kedy odpošleme ďalší mail a akú cenu majú naše produkty. Nie je preto žiadnym prekvapením, že väčšina sólo podnikateľov digitalizovala včas.

Kto však nedigitalizoval, pre neho bolo podnikanie a koronavírus nočnou morou. Pretože digitalizácia tradičného podnikania nie je vecou dvoch týždňov. A tak sa niektorí podnikatelia rozhodli prečkať. A čakali a buď sa dočkali, alebo sa už zaregistrovali na úrade práce.

Podnikanie a koronavírus je neskutočná facka pre tých, ktorí zabudli, že my sami sme zodpovední za flexibilitu a za inovácie ešte predtým ako nám horí biznis.

Nefejkujme digitalizáciu – robme to poctivo

Práve po korone náme my – online podnikatelia o trochu vyššiu konkurenciu ako sme mali ešte na začiatku roka 2020. Je však táto konkurencia vskutku pripravená na online trh?

Kto so mnou pracuje, vie, že som pedant na funkčnosť predajného procesu. Nielen technicky, ale predovšetkým strategicky. Ak podniky digitalizovali v priebehu niekoľkých týždňov a fungovalo im to, to ešte neznamená, že sa na online trhu bez ďalšej zásluhy udržia.

Prevencia je dôležitejšia ako rýchla reakcia

Časy sú veľmi nejasné, nikto nevie, ako bude vyzerať druhá polovica roku 2020. Teraz by si mali predovšetkým novopečení online podnikatelia sadnúť a revidovať svoje online činnosti. Klobúk dolu, že prípad „podnikanie a koronavírus“ takto skvelo zvládli. Ale to je len začiatok.

Keď už ste na online trhu, sledujte nové príležitosti, ktoré vám prináša. Ako komunikovať s vašimi – potenciálnymi – zákazníkmi? Ako rozšíriť portfólio o online produkty? Ako zostať relevantný na digitálnom trhu?

Ak firmy ešte raz zaspia dobu, provizórna digitalizácia ich druhýkrát zachrániť nemusí. Pretože niekoľko vizionárov využíva pokojný slnečný čas na to, aby svoju rozohranú digitálnu hru skvalitnili ešte viac. A tí svoju lenivšiu konkurenciu pri prvej príležitosti prevalcujú.

Podnikanie a koronavírus nie je viac strašiakom

A my, digitálni podnikatelia vylepšujeme naše stratégie a komfort našich zákazníkov. Korona nekorona, veď je, preboha, rok 2020 – tí najlepší klienti sedia za počítačom 🙂

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.