Prečo je Affiliate Marketing najlepší spôsob ako si začať budovať pasívny príjem?

Mať pasívny príjem láka asi každého. Čo je už len krajšie ako mať istotu, že keď sa stane čokoľvek a nebudem schopná ísť do práce? A čo keď si chcem užiť trojmesačnú dovolenku niekde na Bali? Predstav si, že ti stále budú chodiť peniaze na účet a získaš finančnú slobodu.

Okrem tejto až utópickej predstavy sa ešte viac ľudí zamýšľa nad spôsobom ako si k svojmu súčasnému príjmu dopomôcť ešte pár stovkami/tisíckami eur navyše.

„Niečo, čo môžem robiť z domu, venovať sa tomu vo vlastnom tempe a niečo, čo mi môže dopomôcť k môjmu platu bez toho, aby som musela robiť nočné zmeny  niekde v bare.“

Pasívny príjem z domu

Prečo by to malo byť nereálne? Niekoľko zdrojov príjmu je predsa svetovo odporúčaný systém manažovania financií. Existuje, samozrejme, mnoho spôsobov ako si privyrobiť. Affiliate marketing však predstavuje pasívny príjem. Môžeš si vybudovať niekoľko vlastných projektov popri bežnej práci a je veľmi prispôsobiteľný pre individuálne potreby každého z nás.

Affiliate marketing je však ešte atraktívnejší tým, že sa dá úplne celý vybudovať cez počítač. Jediné, čo potrebuješ, je pripojenie k netu (aj to nie celý čas a internet nemusí byť ani výnimočne rýchly) a pár hodín voľného času.

Dochádzaš denne 30 minút do práce vlakom? Alebo si každý víkend nájdeš pár hodín, ktoré chceš investovať do dodatočného príjmu? Nanešťastie si sa zranil a 3 týždne si na pn-ke? Tento čas môžeš využiť a postupne, v tvojom tempe si vybudovať vlastný pasívny príjem.

Nie je to veda. Len musíš začať.

Ale keď už sa ponúka toľko možností ako začať s budovaním dodatočného príjmu a online svet ponúka časovú a geografickú slobodu aj pri iných biznis modeloch, prečo práve affiliate marketing?

Sám si volíš tému a spôsob propagácie

Ak by si chcel privyrobiť nejakým tradičnejším spôsobom, môžeš napríklad predávať kozmetiku. Prihlásiš sa, že sa chceš stať partnerom, dostaneš katalóg a tento katalóg ukazuješ svojim priateľom a známym. Keď si niečo z katalógu vyberú, ty im to objednáš. Z každej objednávky, ktorú pre niekoho urobíš, dostaneš peniaze.

Taktiež môžeš doučovať študentov, písať seminárne práce či prekladať texty. Chodiť kosiť trávnik či rúbať drevo. Privyrobiť si môžeš v rôznych smeroch.

Avšak žiaden typ dodatočného zárobku nie je natoľko flexibilný ako je affiliate marketing.

Ak je tvojou záľubou pitie kávy, píš o káve, o jej výrobe, skladovaní. Rob recenzie na rôzne značky a vysvetli na aké spôsoby sa dá káva urobiť. Komerčné produkty, na ktoré môžeš urobiť recenziu sú nielen rôzne odrody kávových bôbov, ale aj kávovary, mlynčeky na kávu, alebo tričká s tématikou o káve.

Ak nemáš rád kameru a fakt sa ti nechce vystavovať sa na youtube, založ si webovú stránku alebo facebookovú stránku. Môžeš si sám určiť, ktoré médiá a ich kombinácie využiješ pre svoj projekt.

Sám si vyberáš produkty, ktoré chceš odporúčať

Nikto ťa nebude nútiť odporúčať stroj na kávu, ktorý nemáš rád. Čaro affiliate marketingu je práve v tom, že si sám vyberáš to, čo chceš odporučiť, teda v čo naozaj veríš. Keď budeš publikovať obsah plný zaujímavostí, ktorý bude lákať stále viac a viac ľudí, vybuduješ si u nich dôveru.

Keď odskúšaš, alebo budeš vedieť ohodnotiť rôzne produkty a objektívne ich popíšeš, ľudia si budú vážiť túto pridanú hodnotu. Pretože sa dozvedia, aký produkt naozaj je a nebudú mať len informáciu priamo od predajcu (ktorý chce svoj produkt proste predať). Takto pozitívne zhodnotíš len produkty, ktoré sa ti naozaj páčia, vysvetlíš svojim fanúšikom, prečo a oni si takýto produkt na základe tvojho odporúčania radi kúpia.

Začínaš postupne a nepotrebuješ byť technicky zdatný

Doba, kedy bol na online business potrebný programátor je už dávno za nami. Jasné, že si môžeš napríklad webovú stránku nechať naprogramovať a vtedy v nej budeš môcť mať rozloženie a efekty podľa tvojho želania, alebo si môžeš dať vytvoriť super logo grafikovi a tak ďalej. Čím viac investuješ do dizajnu, tým lepší zážitok budú tvoji fanúšikovia/followeri/návštevníci mať.

Nemusíš byť technicky zdatný na to, aby si si vybudoval online biznis a generoval pasívny príjem.

V praxi však neznamená, že stránka s lepšou grafikou lepšie predáva. Predaju môže dopomôcť, najdôležitejší je však obsah a spôsob podania. Jediné, čo sa dá povedať je, že veľmi zlý dizajn, nesprávne zvolené farby, dlhé načítanie webovej stránky môže ľudí odradiť. Tomu sa však dá pri troche pozornosti ľahko zabrániť.

Nevkladáš žiaden kapitál a neriskuješ

Pohrávaš sa s myšlienkou tvorby vlastného biznisu, prípadne si chceš vytvoriť pasívny príjem. Si rozhodnutý vylepšiť si svoju finančnú situáciu. Najlepšia vec na affiliate marketingu je, že si môžeš vybudovať pasívny príjem bez predošlých investícií.

Samozrejme, ak chceš logo alebo špeciálne efekty na stránku, môžeš si zaplatiť programátora alebo grafika. Avšak nemusíš. Stačí ti trochu trpezlivosť a chuť učiť sa nové veci a všetko zvládneš sám. Žiadne investície a potom už len provízia z predaja produktov, ktoré odporúčaš? Áno, pri affiliate marketingu sa nemusíš obávať, že stratíš svoje úspory alebo budeš viac míňať na biznis ako z neho zarábať.

Nemusíš s nikým dennodenne komunikovať, a tak pracuješ v hodinách, kedy to vyhovuje tebe

Affiliate marketing je biznis, v ktorom si môžeš zachovať svoju anonymitu, ale aj ak sa rozhodneš točiť sa alebo fotiť sa s produktmi či pri preberaní danej témy, pracuješ sólo. Nemusíš robiť zákaznícku podporu, riešiť reklamácie alebo si s klientmi dohadovať stretnutia.

To je dôvod, prečo je pasívny príjem snom mnohých z nás. Pretože ak máš malé deti alebo časovo náročnú kariéru a nemôžeš chodiť doučovať angličtinu vždy v stredu o šiestej, môžeš si budovať svoj online biznis. A je jedno či na ňom budeš pracovať každú stredu dve hodiny a v nedeľu doobeda alebo vždy v tedy, keď budeš mať čas.

Môžeš si vybudovať pasívny príjem v rôznych témach

Láka ťa podnikanie a dlhšie sa pohrávaš s myšlienkou, že by si chcel začať podnikať naplno? Baví ťa však viac vecí a ešte si si nenašiel smer, v ktorom by si s istotou podnikal. Najväčšiu dilemu majú tí, ktorých bavia výrazne odlišné smery. Napríklad to môžu byť kryptomeny a úprava gélových nechtov. V čom sa dá ľahšie preraziť, aké produkty a služby ponúkať a vôbec… podnikať len na slovenskom trhu alebo aj v zahraničí?

Môžeš podnikať na slovenskom trhu, ale aj v zahraničí.

Affiliate marketing ti dáva možnosť skúšky. Keďže si môžeš anonymne založiť niekoľko webových stránok a vytvoriť pasívny príjem na každej z nich, ešte bez investície si môžeš overiť, do čoho má pre teba zmysel ísť. Affiliate marketing je vstupnou bránou do online biznisu, nakoľko nemusíš investovať do kúpy alebo výroby produktov a nikde sa zmluvne neupisuješ na určitú minimálnu dobu.

To znamená, že ak si aj po polroku z dňa na deň povieš, že ťa už kryptomeny nebavia a oveľa radšej tráviš čas pri tvorbe obsahu na tému gélové nechty, nič sa nedeje. Takto si môžeš odskúšať, v ktorom smere by si dokázal v skutočnosti dlhodobo podnikať. V zmysle sám vytvárať produkty a služby a priamo komunikovať so zákazníkmi.

A čo je skvelé, ak sa rozhodneš, že si napríklad otvoríš kozmetický salón, tvoja úspešná webová stránka a youtube kanál o gélových nechtoch ti urobia výbornú reklamu a v krátkom čase sa o tvojom novom salóne dozvie veľa ľudí, ktorých táto téma zaujíma.

Affiliate marketing je neskutočne univerzálny a dáva ti slobodu rozvinúť ho tak ako to vyhovuje tebe.

Na affiliate marketing môžeš naviazať aj facebook marketing, reklamu, videá, osobný branding, vlastné produkty a ísť do veľkého

Láka ťa kariéra blogera alebo by si rád vytvoril vlastný kurz slovenského jazyka pre cudzincov? Ak máš akékoľvek veľké ambície, ale vždy ťa odradilo, že si netušil ako začať, affiliate marketing ti pomôže preniknúť do online sveta.

Keď vidíš youtuberov s akou ľahkosťou robia tutoriály na večerné líčenie a ako krásne spracovali video z dovolenky vo Francúzsku, túžiš tvoriť rovnako zaujímavé príspevky. Ak však nemáš skúsenosti s natáčaním videa, ozvučením, osvietením, strihaním videa alebo úpravou obrázkov, hneď sa vzdávaš svojho sna, pretože sa ti zdá nereálne sa to dostatočne rýchlo naučiť.

Každý začína v malom.

Všetci pôsobia ako profesionáli a ty máš pocit, že by si sa im nestihol vyrovnať. To je však omyl. Väčšina youtuberov taktiež začínala v malom, zo starou kamerou a doma sa po večeroch učili strihať videá. Čo im trvalo naučiť sa roky, tebe na to postačí pár týždňov. Trik je byť systematický a vedieť, kde máš hľadať dané informácie.

Affiliate marketing ťa veľmi prirodzene vtiahne do online sveta a s postupom času sa všetko naučíš. Nebudeš mať však pocit, že je to niečo neprekonateľné, pretože si biznis budeš budovať krok za krokom. Keďže sa affiliate marketing prepája so skoro každým online biznis modelom, sám sa rozhoduješ, ktoré veci sa chceš naučiť a ktoré nie.

Prípadová štúdia – pasívny príjem

Povedzme, že máš webovú stránku, na ktorej píšeš o bio kozmetike. Tvoj sen je však stať sa fashion blogerom. Namiesto jedného článku, v ktorom porovnáš 3 bio šampóny na vlasy o tom natočíš video, alebo vytvoríš prezentáciu. Video nemusíš hneď dávať na youtube, ale umiestniš ho na tvoju webovú stránku, na ktorej už máš flotilu verných fanúšikov. Keby začneš na youtube, mal by si pridávať aspoň 1-3 videá týždenne. Ak na to nemáš čas a úprava videí ti trvá ešte pomerne dlho, takto sa môžeš vytrénovať na známej pôde.

To znamená, že affiliate marketing môže pre teba znamenať pasívny príjem, ale aj spôsob ako sa postupne, pomaly dostať do oblasti online biznisu, po ktorej túžiš.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.