WordPress newsletter: zoznam mailových adries na rozposielanie newslettra (Mailchimp & Chimpmate)

Ako si čo najjednoduchšie vytvoriť zoznam mailových adries zbieraný cez tvoju webstránku- rýchlo, aby to dobre vyzeralo, bolo zadarmo a okamžite fungovalo?

Ak využívaš na email marketing Mailchimp, poďme sa pozrieť ako si všetko nastavíš. Ja pre niektoré projekty používam Mailchimp (na zoznam mailových adries) a plug-in Chimpmate (na tvorbu pop-upu).

Mailchimp je program, ktorý môžeš v jeho zákldnom balíčku používať úplne bezplatne. Ak pracuješ sólo alebo máš za sebou menší tím ľudí, bude ti tento balíček (aspoň na celkom dlhý začiatok) určite stačiť. S mailchimpom môžeš vytvárať, rozosielať a spravovať svoje newslettre. V mailchimpe si vytvoríš zoznam mailových adries, ktoré zozbieraš cez prihlásenia návštevníkov tvojej webovej stránky k tvojmu newslettru. Všetko online, všetko „pod jednou strechou“.

Chimpmate je plugin pre wordpress newsletter. Plugin je časť kódu, ktorá prináša tvojej webovej stránke nové funkcie. V praxi vyzerajú pluginy rovnako ako appky v mobile. Prezrieš si čo sa ti hodí, stiahneš si to, aktivuješ a môžeš to používať. To znamená, že ty žiaden kód nevidíš, len pekný interface. 😊 Chimpmate sa stará o zber mailových adries na tvojej webovej stránke cez takzvaný pop-up. Na tomto pop-upe sa potom dá zahlásiť k odoberaniu newslettra, pričom človek musí zadať svoju mailovú adresu do formulára v tomto pop-upe.

Pre koho som tento článok napísala?

 • Chceš si cez tvoj web vytvoriť vlastný zoznam mailových adries
 • Chceš začať rozosielať newsletter
 • Chceš si vytvoriť pop-up na webe (cez ktorý sa návštevník prihlasuje k tvojmu newslettru, alebo si chce stiahnuť e-knihu od teba), a to aj bez technických znalostí

Na konci bude taký Pop-up vyzerať nasledovne:

Body, ktoré musíš mať, aby si si mohla vytvoriť vlastný zoznam mailových adries

 • Mať wordpress webovú stránku
 • Mať e-mailovú adresu (buď privátnu, alebo biznis adresu v tvare [email protected]
 • Záujem na novovytvorený zoznam mailových adries rozposielať newsletter alebo iný relevantný obsah

Body, ktoré musíš urobiť, aby si si mohla vytvoriť vlastný zoznam mailových adries

 1. Bezplatne sa registrovať do mailchimpu
 2. Stiahnuť a aktivovať chimpmate wordpress newletter plugin na tvojej webovej stránke
 3. Prepojiť chimpmate plugin s mailchimpom
 4. Vytvoriť dizajn pop-upu pomocou chimpmate
 5. Vytvoriť v mailchimpe uvítací mail a newsletter

Možno ti to teraz znie strašne technicky, ale ja ti ukážem ako si to všetko úplne jednoducho ponastavuješ. Proste sa drž môjho návodu a postupuj so mnou krok za krokom.

1. Bezplatne sa registrovať do mailchimpu

Tento krok trvá len niekoľko minút – a ako som už spomenula – je bezplatný.

 1. Klikni na link: https://login.mailchimp.com/signup/
 2. Dostaneš sa na túto webovú stránku, vyplň formulár a klikni na: ‚Get started!‘
mailchimp login
 1. Keď si všetko správne vyplnila, mala by si dostať e-mail, ktorým aktivuješ svoj účet. V tom maili budeš vidieť veľké tlačítko ‚Activate Account‘
 2. Pri prvom prihlásení budeš musieť čo to prezradiť o tvojom biznise. (Tu je link k prvému prihláseniu sa, ak si sa na túto stránku nedostala cez e-mail: https://us19.admin.mailchimp.com/signup/new-user/welcome/?step=flname)
 3. Vlož svoje meno a priezvisko
 4. Názov tvojho biznisu/firmy (to môže byť kľudne hociaké meno, napríklad názov tvojej webstránky) a adresa tvojej webovej stránky v tvare webovastranka.com/webovastranka.sk
 5. Vlož svoju adresu
 6. Tu musíš povedať, či máš subscriberov-odoberateľov (to sú ľudia, ktorí sa prihlásili na odber tvojho newslettra). Ak nemáš ešte žiaden zoznam mailových adries, klikni na ‚No‘. Neskôr môžeš pridať pár emailových adries do tvojho zoznamu aj manuálne.
 7. Tu si môžeš rovno zlúčiť tento účet so sociálnymi sieťami (to môžeš urobiť aj kedykoľvek neskôr)
 8. Posledný bod nemusíš robiť, klikni na ‚Not right now‘. Ďalej sa môžeš prihlásiť k odoberaniu newslettra, ale nemusíš

Teraz si už pravdepodobne na stránke ‚Let’s get started‘

V tomto bode ešte nemusíš nič robiť. Poďme k ďalšiemu bodu. Ale nezatváraj toto okno! 😊

2.  Stiahnuť a aktivovať chimpmate wordpress newletter plugin na tvojej webovej stránke

Teraz sa prihlás do tvojej webovej stránky. Tvoj link by mal vyzerať nasledovne: https://tvojawebstranka.sk/wp-admin/edit.php

Teraz si vo wordpress editore. Na ľavej strane klikni na „Pluginy“ a „Pridať nový“. Potom vyhľadaj kľúčové slovo: ‚chimpmate‘ a klikni na ‚inštalovať teraz‘ a potom ‚aktivovať‘.

Teraz si na stránke so všetkými už nainštalovanými pluginmi. Nájdi chimpmate a klikni na ‚nastavenia/settings‘.

Super, posúvame sa k ďalšiemu bodu 😊

3. Prepojiť chimpmate plugin s mailchimpom

Connection Settings & Custom Forms

chimpate setting 1

Tu musíš vložiť API kľúč (API KEY). Týmto autentifikuješ tvoj mailchimp účet.

Ešte raz a po poriadku:

Pri registrácii do mailchimpu (kde máš zoznam mailových adries a kde píšeš newsletter) si vkladala aj adresu tvojej webovej stránky. Teraz musíš v tomto plugine na tvojej webovej stránke zadať číselný kód – API key, ktorým autentifikuješ tvoju webovú stránku a účet v mailchimpe.

API Key získame v mailchimpe. Vráť sa naspäť do bodu 1. V mailchimpe klikni hore na drop-down šípku a klikni na ‚Account‘, a potom na ‚Extras‘ – API keys.

MailChimp API KEY 1
MailChimp API KEY 2
MailChimp API KEY 3

Teraz klikni na ‚Create a Key‘.

A MÁME TO!!!

MailChimp API KEY 4

Klikni dovnútra na API Key a skopíruj celý číselný kód. Teraz sa vráť naspäť na tvoju webovú stránku, kde máš otvorený chimpmate plugin. V okne Connection Settings vlož skopírovaný číselný kód. Klikni na ‚NEXT‘ a ‚CONNECT‘.

chimpate setting 1

Teraz sa dostávaš k Custom Forms.  Klikni na drop-down pod ‚List‘ a zvoľ to, čo ti ponúka plugin. Môžeš to aj premenovať.

Čo si práve urobil? Mailchimp ti hneď vytvoril zoznam mailových adries. Je síce prázdny, ale volá sa buď ako tvoja webová stránka alebo tak, ako si to zadal pri registrácii. Tento zoznam ti bol ponúknutý pri Custom Form. To znamená, že keď vytvoríš pop-up a niekto sa prihlási cez tento plugin na tvojej stránke, budeš vidieť jeho mailovú adresu v tvojom zozname. K tomu sa dostaneme ešte trošku neskôr. 

Other Options & On Successful Subscription

Pri Other Options vypni ‚Double Opt-in Process‘. Inak budú musieť návštevníci tvojho webu ich prihlásenie sa ešte dodatočne potvrdiť cez email.

chimpate setting 2

On Successful Subscription – tu bude najlepšie ak napíšeš správu, ktorú budú vidieť návštevníci tvojej webovej stránky po tom, ako sa zahlásia k odberu newslettra.

Error Messages & User Status

chimpate setting 3

Pri Error Messages môžeš napísať krátke správi, čo vidí návštevník tvojej webovej stránky, keď nevyplní povinné políčko, niečo vypíše nesprávne, je už prihlásený alebo sa stala neznáma chyba.

Pri User Status môžeš nechať všetko tak ako je.

Social API Keys & Referrer

chimpate setting 4

Pri Social API Keys môžeš prepojiť tento plugin aj s inými sieťami, ale to práve teraz robiť nemusíš.

Pri Referrer tiež nemusíš nič robiť 😊

User Sync & News and Updates

chimpate setting 5

Znovu, nechaj všetko tak ako to je. To teraz nepotrebuješ.

Teraz si na konci. Pozri sa do horného pravého rohu a klikni na ‚UPDATE OPTIONS‘.

4. Vytvoriť dizajn pop-upu pomocou chimpmate

V tomto bode už máš nastavený mailchimp. Tam budeš vidieť celý zoznam mailových adries od návštevníkov, ktorí sa zahlásili na odber tvojho newslettra. V mailchimpe budeš navyše vytvárať všetky emaily.

Na tvojej webovej stránke máš nastavený wordpress newsletter plugin chimpmate, s ktorým vytvoríš pop-up na tvojom webe, kde sa budú ľudia zahlasovať do tvojho newslettra. Svoje údaje vložia priamo do pop-upu a potom dostanú maily, ktoré pre nich vytvoríš v mailchimpe.

Mailchimp a chimpmail komunikujú na základe API kľúča, ktorý si už nastavila.

To „technické“ máme za sebou, teraz sa ideme hrať s dizajnom pop-upu a emailami.

Theme

Zostaň tam kde si – teda v plugine na tvojej webovej stránke- a v hornom paneli klikni na ‚Theme‘. Teraz si môžeš vybrať vzhľad tvojho pop-upu a kliknutím na ceruzku začať editovať.

chimpmate themes 1

Keď teraz prejdeš trochu nižšie a klikneš na ‚LIVE EDITOR‘, budeš vidieť, ako vyzerá daný pop-up. A buď budeš klikať na tie červené čísla alebo pôjdeš postupne dole a budeš meniť farby a texty krok za krokom. Keď si hotová, hore v pravo klikni na ‚UPDATE OPTIONS‘.

chimpmate themes 2

Teraz musíš ešte v tomto plugine definovať, kde sa má na tvojej webstránke plugin objavovať. Zo všetkých možností v tom modrom paneli by si mala na začiatku povoliť  len Lightbox (kliknutím na ‚enable‘), inak všetko vypnúť (skontroluj si, či sú ostatné pozície vypnuté).

Lightbox

chimpmate themes 3

Subscribe Box in Lightbox by mal byť zapnutý na ‚enable‘.

chimpmate themes 4

Custom Form  by mala obsahovať meno, ktoré si zadala v sekcii ‚GENERAL‘, kde si získala aj automaticky vygenerované meno pre tvoj zoznam mailových adries.

Pri Theme vyber tú tému, ktorú si v poslednom kroku upravovala.

Filter by Device a Filter by Page type môžu zostať tak ako sú preddefinované.

Behaviour a Close action sú veľmi dôležité!
chimpmate themes 5

V Behaviour môžeš totižto nastaviť, kedy sa bude tvoj pop-up objavovať:

 • After XY seconds of Inactivity – keď sa návštevník na tvojej stránke nepohybuje (buď myšou alebo proste na nič nekliká). Môžeš nastaviť, aby sa pop-up objavil po 5-10 sekundách.
 • Appear after XY% oft he page scrolled – keď sa návštevník na tvojej stránke posúva dolu, niekedy po danom percente zobrazeného obsahu na tvojej webstránke sa objaví tvoj pop-up. Túto voľbu môžeš zakliknúť a nechať pri 50%.
 • Reappear after 1 day using Cookie – keď zavrie tvoj pop-up, kedy sa mu znovu najbližšieobjaví. Túto voľbu môžeš tiež zakliknúť.

Pri Close Section môžeš nastaviť, kedy sa pop-up znovu zavrie:

 • Disappear after XY seconds of inactivity – keď sa zjaví pop-up, ale po dlhšiu dobu sa na ňom nič nezaklikne alebo sa do neho nezačne vpisovať, mal by sa sám zavrieť. Túto voľbu zaklikávať nemusíš.
 • Close when Lightbox background is clicked- ak zaklikneš túto možnosť. Tak potom musia návštevníci tvojej webovej stránky na zatvorenie pop-upu kliknúť na krížik hore vpravo. To môže byť trochu otravné, takže to radšej nechaj zakliknuté ako to je. Takto môžu návštevníci myšou kliknúť aj kamkoľvek mimo okna na stránke a pop-up zmizne.

Nezabudni, že musíš kliknúť hore vpravo na ‚UPDATE OPTIONS‘.

5. Vytvoriť v mailchimpe uvítací mail a newsletter

Teraz sa vrátime naspäť do mailchimpu. Klikni na ‚CAMPAIGN‘ v hornom paneli a na ‚CREATE CAMPAIGN‘ hore v pravo. Vľavo vyber ‚Email‘.

mailchimp campaign 1

Teraz môžeš vybrať buď ‚Regular Campaign‘ s touto kampaňou môžeš vytvoriť tvoj newsletter. Alebo klikni hore vpravo na ‚Triggered‘ a rovno môžeš vytvoriť welcome email.

mailchimp campaign 2

Či vytvoríš ten alebo ten je na tebe. Môžeš (a mala by si) vytvoriť obidva. Tvorba oboch e-mailov vyzerá veľmi podobne. Jediný rozdiel je, že Welcome mail dostane človek okamžite po prihlásení sa do napr. tvojho newslettra cez pop-up na tvojom webe.

Pri ‚Regular E-Mail‘ môžeš sama definovať, kedy presne budú e-maily odoslané.

Create Triggered E-Mail

Klikni na ‚Welcome new subscribers‘ vyber meno kampane (to môže zostať tak ako ti to navrhlo)- V tomto bode máš len jeden zoznam mailových adries (to je ten riadok nižšie), toto môžeš tiež nechať tak. Klikni na ‚Begin‘.

mailchimp campaign 3
mailchimp campaign 4

Tvoj Welcome Email má preddefinované podmienky, kedy sa rozošle na tvojich nových odoberateľov. Buď ich zmeníš alebo necháš tak a klikneš na ‚Design Email‘.

mailchimp campaign 5

Vypľň políčka -podľa vzoru- a klikni na ‚Next‘.

mailchimp campaign 6

Teraz môžeš nastaviť, ako bude vyzerať tvoj mail. Vyber si jeden vzor, teraz sa budeš musieť sama trochu pohrať s dizajnmi a zistiť, čo ti najvac pasuje.

mailchimp campaign 7

Posledným krokom je napísanie tvojho prvého mailu. Môžeš vložiť text, obrázky, tvoje logo a iné efekty. Keď klikneš hore vpravo na ‚Design‘, môžez napríklad zmeniť farbu a veľkosť textu. Na konci klikni na ‚Save and Continue‘.

mailchimp campaign 8

No a to je všetko!!!

Takže, čo to máme?

 • Na tvojej webovej stránke sa zobrazuje pop-up okno
 • Každý, kto sa prihlási k odberu tvojho newslettra automaticky dostane welcome e-mail, a potom aj tvoj newsletter
 • Tvoj zoznam mailových adries budeš vidieť v mailchimpe v sekcii Lists‘

Gratulujem, teraz môžeš pracovať na tvojej databáze mailových adries 😊

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.