Ako skombinovať Affiliate Marketing a Influencer Marketing?

Najskôr ti z názvu článku vôbec nebolo jasné o čom hovorím. Pravdou je, že Affiliate Marketing a Influencer Marketing denne stretáva úplne každý od chvíle, čo sa pripojí na internet. Ako tieto dve metódy marketingu zarábajú peniaze a ako ich kombináciou zarobiť ešte viac?

Ako funguje affiliate marketing?

Affiliate Marketing je proces zarábania promovaním produktov iných firiem. Nájdeš produkt, ktorý máš rád, odporučíš ho iným ľuďom a získaš províziu z každého predaja, ktorý bol uskutočnený na základe tvojho odporúčania.

Táto forma marketingu je veľmi transparentná a orientovaná na výkon. Firma platí marketérovi províziu len v takej miere, akou sa pričinil o navýšenie predaja. Pre firmy je to bezpečný spôsob spolupráce, keďže má v reálnom čase predstavu o tom, ktorý affiliate sprostredkúva najviac predajov. Nemôže sa tak stať, že by firma narazila na stratovú spoluprácu.

Affiliate marketéri sú oproti influencerom limitovaní preddefinovanou formou linkov, prípade bannerov. Nemajú možnosť prezentovať produkty tak kreatívne ako to robia influenceri. Affiliate marketéri sa často uspokoja s lacne pôsobiacimi bannermi, a tak môže mať ich kampaň kontraproduktívny účinok. Navyše, affiliate marketéri myslia, pochopiteľne, na svoj zisk a často promujú oba konkurenčné produkty.

Influencer Marketing je vecou prestíže

Influencer Marketing je forma marketingu, v ktorej je v centre Influencer- osoba, ktorá produkt odporúča. Menší dôraz sa kladie na cieľovú skupinu ako takú. Klasický príklad Influencera je vloger na Youtube. Takýto influencer má vytvorený Youtube kanál, v ktorom sa zväčša venuje jednej téme, napríklad móde.

Influenceri sú v posledných rokoch čím viac obľúbenejší aj na Slovensku. Ľudia sa radi orientujú podľa osobností, ku ktorým majú bližší vzťah. Ak sa spomínaný vloger zmieni, že značkové tenisky, ktoré si kúpil pre neho boli veľmi podarenou kúpou, k nákupu motivuje mnoho odoberateľov, ktorí si pozreli video s jeho odporúčaním.

Nevýhody

Influencer marketing má aj svoje nevýhody. Pre rozbiehajúcu sa firmu môže byť veľmi drahý. To však neznamená, že prinesie očakávané výsledky. Firmy platia influencerom poplatok za promovanie ich značky bez ohľadu na vplyv na predaj.

Veľkým lákadlom, a zároveň rizikom je správny výber influencera

Správna osoba môže oveľa viac ako len zvýšiť predaje. Okrem toho môže zlepšiť mienku o produkte či firme a dodať produktu dávku exkluzivity. Mysli však na to, že influencer voči tebe drží v rukách veľkú moc. Ak sa zhorší jeho imidž, zhorší to imidž aj tvojej značky. Je preto namieste mať jasno v tom, aký účel má influencer marketing v tvojej kampani a ako môžeš určiť, či a do akej miery zvýšil mieru predaja tvojho produktu.

Nový prístup kombinuje Affiliate Marketing a Influencer Marketing

Obidve formy online marketingu získali v poslednej dobe na popularite a moci. Síce boli v začiatkoch definované ako dve rozdielne stratégie majú k sebe stále bližšie. Affiliate Marketing a Influencer Marketing sa osvedčili ako efektívny spôsob promovania a zarábania na internete. Vo svete má približne 80% inzerentov aj vlastný affiliate program.

Biznis vo všeobecnosti je dynamický, o online biznise to platí o to viac. Pre firmy je na týchto dvoch mimoriadne efektívnych stratégiách najlákavejšie, že sa navzájom nevylučujú a v kombinácii generujú ešte lepšie výsledky.

Čo je výsledkom týchto dvoch foriem marketingu? Affiliate marketing firmám prinesie viac uskutočnených predajov. Influencer Marketing oslovuje vyššie množstvo potenciálnych predajcov, a stará sa o dobré meno značky a dôveru v produkt ako taký.

Ako skombinovať Affiliate Marketing a Influencer Marketing? (Zo strany firmy, ktorá má záujem promovať svoj produkt.)

Ponúkni špecifické affiliate linky aj influencerom, s ktorými spolupracuješ

Ak už spolupracuješ s influencermi, vygeneruj pre nich affiliate linky. Jedna vec je robiť dobré meno produktu a značke, iná vec je dať ich sledovateľom možnosť okamžitej kúpy produktu. Takto sa tvoja značka dostane do povedomia veľkej skupiny ľudí, a zároveň zvýšiš konverzie.

Influencer už má vybudovanú dôveru u svojich sledovateľov. Zjavne vie podať informácie tak, že ľudí zaujme. Sledovatelia majú potenciál spolupracovať, keďže majú k influencerovi osobnejší vzťah. Môžu mu klásť otázky, komentovať jeho obsah a pomocou lajkov a komentárov ovplyvňovať, o čom ich obľúbený influencer robí videá (alebo iný obsah). Sledovatelia sú na profiloch influencerov spravidla aktívnejší, a teda budú viac reagovať aj na tvoj produkt.

Affiliate linky sú jasným signálom na promptné uskutočnenie nákupu. Influenceri cez takéto linky radi ponúkajú napríklad zľavu na produkt alebo limitovanú edíciu. Tak získajú ich sledovatelia exkluzívnu ponuku a a influenceri majú bod k dobru za skvelú akciu.

Zisti, ako konvertujú tvoji influenceri

Mimochodom je to nápomocný spôsob ako sčasu načas odsledovať, ktorí influenceri prinášajú viac konverzií, aké skupiny ľudí oslovujú a aké druhy produktov nakupujú sledovatelia od rôznych influencerov.

Ako svojich influencerov odmeníš, je na vašej dohode. Buď odmenu nezmeníš, alebo im – tak ako affiliate marketérom- poskytneš províziu z každého uskutočneného predaja. Takýmto spôsobom sa môže influencer marketing stať dostupný aj pre firmy, ktoré by si ho za klasických podmienok nemohli dovoliť.

Optimalizuj model vyplácania odmeny

Je model vyplatenia provízie za uskutočnený predaj pre tvojich affiliate marketérov dostatočne motivujúci? Čo vlastne docieľuješ týmto modelom vyplácania?

Vyplatenie provízie za uskutočnený predaj je odmena za finálnu aktivitu zákazníka. V online biznise to však predsa len nie je také jednoduché. Samozrejme, mnohé firmy ponúkajú niekoľkodňové cookies, ktoré vyplatia marketéra, aj ak zákazník vykoná nákup až po niekoľkých dňoch od prvej návštevy stránky cez affiliate link.

Provízie nie len za uskutočnený predaj

Firmy by sa však nemali fokusovať jedine na túto aktivitu. Správny stratég chápe, že akákoľvek aktivita potenciálneho zákazníka s firmou má istú hodnotu. Preto je na mieste vyplatiť odmenu aj za vyplnenie súťažného formulára, zdieľanie fotky nového produktu na ich facebooku alebo instagrame, či akúkoľvek inú akciu, ktorá je pre produkt dôležitá.

Ak inovuješ v spôsobe oslovovania zákazníka a kombinuješ Affiliate Marketing a Influencer Marketing, mal by si zlepšiť aj spôsob odmeny tvojich publisherov. Inovácia v metóde vyplácania môže zaujať viac influencerov a affliliate marketérov aj v prípade, že výška provízie nie je najvyššia. Taktiež to môže byť skvelá stratégia získania najlepších influencerov na trhu s vysokou konkurenciou.

Získaj dôveru influencerov rovnako ako ju získavajú oni u svojich fanúšikov

Doba influencerová je fenomén, ktorý asi ani nebol predvídateľný. Po boome konzumu sa na rad dostáva túžba po kvalite, hodnote a unikátnosti. Zákazníci nehľadajú značku, s ktorou sa stotožnia, chcú príbeh, ideológiu, s ktorou by sa mohli stotožniť. Influenceri dávajú značkám srdce a kúpu produktu a jeho následnú spotrebu opisujú ako zážitok.

Preto ich fanúšikovia často vidia ako svoje idoly. Dôverujú ich výberu a radi sa pozerajú ako táto veľmi atraktívna a zaujímavá osobnosť produkt využíva vo svojom osobnom živote.

Influenceri majú veľkú moc. A s postupom času, kedy aj na Slovensku stále viac firiem volí túto formu spolupráce majú influenceri možnosť voľby, s kým spoluprácu nadviažu. Ber influencerov viac ako tvojich biznis partnerov, tak ako berieš dôležitých klientov alebo  veľmi prospešné kontaktné osoby.

Nápady ako mať dobré pracovné vzťahy (nielen s influencermi)

  1. Darčeky – no kto ich už len nemá rád? I keď sa v súčasnosti pri dvojici práca a darček vynára strach z podplácania, treba si dávať pozor, ale nezanevrieť na túto formu nadväzovania vzťahov. Nejde o hodnotu darčeka, ale o gesto. Na narodeniny či Vianoce im môžeš zaslať vzorku tvojho nového produktu zadarmo a priložiť kartičku s blahoželaním.

Ak má influencer k tvojej firme pozitívny vzťah, bude uprednostňovať tvoje produkty pred konkurenciou.

Ak sa im páči tvoje gesto, môžu ho nezištne zverejniť na sociálnej sieti a urobiť ti veľmi vďačnú reklamu.

  1. Eventy – či už je to predstavenie tvojho nového produktu, výročie firmy alebo výstava, pozvi svojich najvplyvnejších Influenceroch. Tak sa budete mať šancu osobne spoznať a vytvoriť si pevnejšie puto. Navyše, influenceri milujú, keď sa okolo nich stále niečo deje, dopraj im teda „pohľad do zákulisia“ tvojej firmy a určite si u nich urobíš bod k dobru.
  2. Opýtaj sa na spätnú väzbu. Influencerovi dáš najavo, že si jeho názor vážiš a zaujíma ťa, čo si myslí. Ak aj jeho rady nevyužiješ, vybuduješ si k nemu bližší, osobnejší vzťah. Ľahko sa však môže stať, že ti influencer ponúkne veľmi zaujímavé riešenie, alebo nápad, ktorý ti prinesie vyšší zárobok alebo napr. väčšiu pozornosť médií. Influenceri sú expertmi v oblasti marketingu a komunikácie so svojimi fanúšikmi. Naozaj si myslíš, že ti nepovedia nič nové?

Pár slov na záver

Kombináciou Affiliate Marketing a Influencer Marketing sa ti ponúkne dôležitý pohľad na tvojich influencerov, ich kvalitu a cieľové skupiny, ktoré oslovujú. Okrem toho sa ti navýšia predaje, nakoľko fanúšikov bude od uskutočnenia nákupu „deliť“ len jeden link v príspevku influencera. Nezabúdaj však, že influenceri na tento typ marketingu ešte nemusia byť zvyknutí, a tak im poskytni kontaktnú osobu, ktorá im zodpovie technické a iné otázky.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.