Imidž Marketing – výhody a tipy pre väčší úspech

Každá firma, podnikateľ, odborník či celebrita profitujú z pozitívneho imidžu značky.  Ako a kedy vybudovať imidž marketing, ktorý bude zarábať pre tvoju značku?

Pochopenie a formovanie imidž marketingu

Vyšší predaj, získanie najlepších biznis partnerov, zamestnancov a lojálnych zákazníkov. To sú ciele každého podnikateľa, ktoré možno dosiahnuť správnou marketingovou politikou. Podnikatelia a firmy cielene budujú a upevňujú imidž svojej firmy a vysokých predstaviteľov firmy (CEO, Obchodní zástupcovia, atď.). Čo môžeš urobiť pre to, aby si dosiahla lepšie výsledky v svojom online podnikaní? V tomto článku sa dozvieš viac ako začať od konceptu až po vybudovanie si imidžu firmy.

Definícia pojmov: Čo je to Imidž Marketing?

Celkovým cieľom takmer každej kampane je predaj alebo zvýšenie predaja. Posilnený imidž firmy- často aj ako jeden z najdôležitejších faktorov – má pozitívny a niekedy dokonca rozhodujúci vplyv na rozhodnutie zákazníka o kúpe. 

Imidž je zdrojom všetkých očakávaní spotrebiteľa produktu. Tento celkový dojem je sám o sebe subjektívnou kategóriou, pretože nemusí byť pre každého jednotlivca objektívne správny. 

Imidž osoby alebo organizácie rozhoduje popri aktívnom nákupe produktov aj o pozitívnom alebo negatívnom feedbacku v spoločnosti. Čím lepší je imidž, tým častejšie sa šíria pozitívne vzťahy s osobou alebo organizáciou. Imidž marketing je snaha o vytvorenie pozitívneho obrazu prostredníctvom marketingového mixu a propagácie medziľudských vzťahov. 

Či už umelci, internetové hviezdy, atléti alebo malé a stredné podniky, zanechávajú správny dojem a prenášajú tento vlastný imidž na úspech v podnikaní, je zásadne dôležité pre ďalší vývoj značky.

Vymedzenie: Kde je rozdiel oproti priamemu marketingu?

Hlavným cieľom každého podnikania je zvýšenie predaja. Preto, ak propaguješ svoje príspevky alebo priamo produkty cez platenú reklamu na Google alebo Facebooku, snažíš sa za čo najnižšie náklady predať čo najviac a dosiahnuť čo najvyšší zisk. 

Dosah a frekvencia reklám v kampani sú podriadené predajnému cieľu. Hovoríme tu o priamom marketingu – o priamom predaji výrobku spotrebiteľovi. Táto skutočnosť sa líši od marketingu imidžu. Cieľom imidž stratégie je sprostredkovať mienku o firme a značke čo najpriaznivejšie tak vnútri, ako aj zvonka. 

Image nie je krátkodobá stratégia

Pozor, imidžová marketingová kampaň neprináša okamžité  výsledky. Vďaka budovaniu imidžu získavaš zákazníkov, ktorí sa k tebe budú radi vracať a získavaš nových zákazníkov, ktorí uprednostnia tvoj produkt pred konkurenciu na základe dobrého mena tvojej firmy. Získaš pozíciu dobre známej značky na trhu a vytvoríš skutočnú základňu fanúšikov.

Kedy by si mal/a začať s budovaním si imidžu?

Rozpočet na reklamu – hlavne u začínajúcich solo podnikateľov – často hrá rozhodujúcu úlohu. Ak ti tvoj rozpočet umožňuje investovať do imidžu značky, začni čo najskôr. Investícia do tvojho dobrého mena nemusí nutne ísť ruka v ruke s vysokými sumami. Kreatívne nápady, tvoja otvorenosť, láskavosť a komunikácia prispievajú k trvalo udržateľnému imidžu.

Tvoja identita a tvoj imidž 

Poďme sa pozrieť na tieto dva pojmy trochu bližšie. Ak chceš robiť zmysluplné marketingové rozhodnutia, musíš rozlišovať medzi identitou a imidžom. 

Identita je tu to, kým si. Kto si? Ako sa vidíš a ako chceš byť vnímaná? Tvoja identita rozhoduje o tvojich dennodenných činnostiach a je výsledkom všetkých tvojich aktivít. 

Tvoj imidž je to, čo vidí tvoja cieľová skupina. Imidž sa vyvíja z tvojej identity. Imidž je možný upravovať a zlepšovať strategickými krokmi.

Je imidž vskutku dôležitý pri akomkoľvek podnikaní? Dám ti príklad: Najmä dnes už nestačí byť dobrou speváčkou alebo mať pekné pesničky. Možno sa často pýtaš, kde sú všetci tí speváci, ktorí odspievali neskutočné piesne v rôznych speváckych súťažiach. 

Úspešný imidž a zvládnutý marketing v podnikaní (áno, aj speváci sú svojím spôsobom podnikatelia) je dôslednosť: tvoja postava, vzhľad, oblečenie, všetko musí byť konzistentné. Ale nielen to. Sú to rozhovory, ktoré poskytneš, fotky, ktoré zdieľaš na sociálnych médiách, tvoje hodnoty a presvedčenie. 

Imidž vs. identita v podnikaní

To, ako sa chceš objaviť na verejnosti, ovplyvňujú dva faktory:

1- tvoja cieľová skupina v podnikaní 

2- tvoja osobnosť. 

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, ​​tvoj imidž musí byť v súlade s tvojou osobnosťou. Nepokúšajte sa tvoriť imidž, ktorý nemá nič spoločné s tvojou osobnosťou. Ak si introvertka a preferuješ pokojné konverzácie, nesnaž sa vytvoriť o sebe imidž kontroverzenej podnikateľky, ktorá kraľuje každej spoločenskej udalosti.

Zásady týkajúce sa imidžu

Teraz je dôležité osloviť správnu cieľovú skupinu a pomaly zvíťaziť. Aby sme vám tento krok uľahčili, vytvorili sme pre vás päťdielny kontrolný zoznam.

1. Poznaj – pozoruj – pochop svoje cieľové publikum

Pravidlo troch “p”:

Predstavte si svojho typického fanúšika alebo zákazníka. Je to žena alebo muž? Koľko má rokov? Kde býva? Aké má záujmy? Ktoré sociálne siete používa? 

Ak dokážeš rozonať, kto je tvojou cieľovou skupinou, budeš vedieť lepšie vyformovať podobu imidžu tvojej značky. 

2. Inšpiruj sa konkurenciou, zlepšuj sa a vzdelávaj sa

Mnohí podnikatelia sa svojej konkurencie obávajú až tak veľmi, že radšej vôbec nesledujú, čo ich konkurencia robí. Pre tvoj imidž je však najlepšie, keď sa na svoju konkurenciu budeš pozerať pravidelne. Zisti, kedy má tvoja konkurencia úspech a čo zákazníkom v tvojom odbore chýba. 

Ak sa venuješ napríklad investíciám, možno prídeš na to, že tvoja konkurencia propaguje luxusný a konzumný spôsob života investorov. Čo tak sa zamerať na stránku pasívneho príjmu a vybudovať tvojej firme imidž seriózneho poradcu pre rodinne založených investorov? 

Zisti taktiež, ako sa vyvíjajú trendy – nielen v tvojej oblasti – a pokús sa ich zakomponovať do imidžu tvojej firmy. Ekologické kancelárie, zamestnanci jeden krát do týždňa jedia vegánske jedlá? – využi trendy pre prospech tvojej značky. 

3. Vyhľadaj kontakt s cieľovou skupinou

Teraz si v bode, key vie, koto je tvoj ideálny potenciálny zákazník – tvoja cieľová skupina. A vieš, kým si ty a ako sa chceš prezentovať. 

Teraz musíš mať jasno v tom, ako sa k svojim potenciálnym zákazníkom dostať. Používa sociálne siete? Vieš sa k svojej cieľovke dostať sama v svojom mene? Ak nie, môžeš osvloiť influencerov v danej cieľovke, aby s tebou spolupracovali a odpromovali tvoju značku. Alebo urob kampaň a zapni reklamy na facebooku, linkedine, instagrame atď. 

4. Zostaň dôsledný/á, ver v svoju značku a vynikni

Od tejto chvíle venuj svoju pozornosť tomu, ako sa správaš k cieľovej skupine a svojmu imidžu. Súdržné posolstvo znamená omnoho viac ako správny výber slov a pekná kampaň. 

Držím palce!

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.