Čo je to online biznis – 5 obchodných modelov

Začať podnikať nie je ľahká úloha. A online biznis nie je výnimkou. Ak sa chceš dozvedieť, ako zarobiť peniaze online, musíš pochopiť, čo všetko je v rámci online podnikania vôbec možné a uskutočniteľné, potrebuješ dobrý biznis nápad a efektívny marketingový plán.

Dobrou správou je, že s doménou a hostingom spolu s niekoľkými jednoduchými zručnosťami, ktoré sa treba naučiť, môžeš svoje myšlienky implementovať pomerne rýchlo.

Ponúkam ti pár návrhov na praktické on-line obchodné modely, ako aj konkrétne príklady toho, ako vyzerá online podnikanie.


1. Staň sa Affiliate Marketérom

Affiliate marketing je proces získavania provízie propagáciou produktov iných ľudí (alebo spoločností). Nájdeš produkt, ktorý sa ti páči a tematicky sa hodí na tvoje webové stránky, spropaguješ ho a z každého predaja na tvojich webových stránkach získaš čiastku z predajnej sumy – províziu. „

Ako affiliate nie je ľahké sa sám naučiť, ako si zarobiť peniaze cez online biznis. Väčšina pokusov nebude úspešná, pokiaľ si marketér nevyhľadá pomoc v podobe kurzov alebo mentorov – osôb, ktoré im pomôžu so strategickým ako aj technickým presadením projektu.

Existujú rôzne spoločnosti, ktoré ponúkajú affiliate spoluprácu.

Okrem toho nájdeš aj niekoľko webových stránok – affiliate sietí, ktoré zhŕňajú mnoho ponúk affiliate spolupráce s rôznymi firmami, takže môžeš na jednej webovej stránke nájsť niekoľko affiliate programov a nemusíš každý produkt vyhľadávať zvlášť. Pozri sa na dognet.sk, affiliate.sk, totalmoney.sk, facelist.sk, či český ehub.cz.

Na týchto webových stránkach nájdeš zaujímavé affiliate programy z oblasti financií, zdravej výživy, kozmetiky a iné.

Ak máš webovú stránku s konkrétnou témou, môžete zarobiť na svojej webovej stránke aj iným spôsobom, a to nasledovne:

– Služba Google Adsense ti umožňuje zobrazovať reklamy, ktoré sú zacielené a relevantné pre obsah tvojich webových stránok (zarábaš peniaze tak, že tieto reklamy povolíš na svojich webových stránkach).

– Bannerová reklama

– Ponúkanie prémiových služieb alebo členskej zóny

Príklad pre affiliate marketing:

– Stránka s porovnaním produktov (napríklad smartfóny, televízory atď.)

– Informačná stránka produktov slúžiacich na rovnaký účeľ (napríklad úvery, poistenie)

– Recenzie o skúsenostiach s výrobkami – vlastné skúsenosti alebo skúsenosti iných zákazníkov


2. Začni s elektronickým obchodom
E-Commerce Shop

E-Commerce je skrátenou verziou pojmu „elektronický obchod“, ktorý v podstate opisuje akýkoľvek druh výmeny tovaru alebo služieb online.

Vo všeobecnosti je E- Commerce všeobecný pojem, ktorý pokrýva všetko, čo súvisí s nákupom alebo predajom na internete. Vzhľadom k tomu, že definícia e-commerce je tak univerzálna, existuje mnoho rôznych typov spoločností elektronického obchodu.

E- Commerce obchody vo všeobecnosti znamenajú revolúciu pre internet ako aj pre online biznis. V dnešnej dobe môžeš získať veľmi dobrý dizajn elektronického obchodu za pár stoviek eur. Samozrejme, potrebuješ aj doménu (názov tvojej webovej stránky – Eshopu) a hosting. A aký máš vysoký profit závisí od typu tvojho tovaru, efektívnosti marketingu a efektívneho predaja.

Každá E-Commerce sa rozlišuje podľa typu produktov, ktoré predáva. Existujú štyri hlavné produkty, ktoré môže elektronický obchodu predávať, a to sú:

1- Fyzické produkty

2- Digitálne produkty

3- Služby

4- Affiliate produkty

Prvým krokom pri budovaní E- Commerce podnikania je vedieť, ktoré produkty chceš predávať. To je jedna z najťažších častí spustenia nového online obchodu. E-commerce je niečo ako normálny obchod, ale všetko sa realizuje online.

Ak chceš mať e-commerce podnikanie, ešte predtým ako začneš, skontroluj, či spĺňaš nasledujúce kritériá:

– Zákaznícky servis – máš pripravený spôsob komunikácie so zákazníkom po uskutočnení predaja

– Zvážil si svoje pracovné skúsenosti – alebo poznatky o produkte, prípade vieš, na koho sa obrátiť v prípade, že si sám nevieš poradiť

– Včasné využitie trendov alebo predaj evergreen produktov, ktoré sú neustále populárne

– Prečítal/a si recenzie zákazníkov pre produkty, ktoré chceš predávať


Príklad k E-Commerce:

Topánky TOMS sú môj obľúbený príklad. Pretože im sa podarilo pomocou elektronického obchodu zlepšiť svet. Spoločnosť TOMS dokázala len za 9 rokov vyrásť na stomiliónový biznis.

– Keď ľudia utratia viac peňazí na pár jednoducho vyzerajúcich topánok, chcú, aby tie topánky mali príbeh, ktorého by mohli byť súčasťou.

„Je to odlišné od tradičného marketingu, pretože nie sme len topánky, slnečné okuliare, módna firma alebo kaviareň, my nie len predávame – my sme hnutie.“ – Zita Cassizzi, šéfka digitálnej kancelárie TOMS.


3. Rob Dropshipping

Základnou myšlienkou, ktorá stojí za drop-shippingom, je to, že nemusíš udržiavať veľký inventár produktov na vlastnom sklade alebo organizovať doručenie tvojim zákazníkom. Tým sa eliminujú finančné náklady a riziko, že sklad bude plný vecí, ktoré nebudeš môcť dopredať. A dokonca nemusíš sám/a vyrábať žiadne produkty.

Ako to funguje:

1- Buď máš vlastný e-shop, alebo v zahraničí je možné vložiť produkty na predaj na amazon, eBay či Etsy.

2- Ak tvoj zákazník uskutoční nákup, zakúpiš produkt od tretej strany (zvyčajne výrobcu alebo veľkoobchodníka) za nižšiu cenu akou je cena, ktorú si uviedol/la na svojom eshope. (Táto časť môže byť dokonca automatizovaná)

3 – Veľkoobchodník potom odošle produkt zákazníkovi

Jednoduché, nie? Vďaka službe Drop Shipping môžeš svojim zákazníkom ponúknuť množstvo produktov, ktoré udržujú prevádzkové náklady tvojho podniku na nízkej úrovni.

Aké sú nevýhody obchodného modelu? Musíš nájsť spoľahlivého dropshippera – výrobcu, veľkoobchodníka, na ktorého sa môžeš spoľahnúť, aby každý z tvojich zákazníkov vskutku získal nákup v stanovenej lehote. Ak je balík oneskorený alebo sa zásielka vôbec neuskutoční- alebo má výrobok zlú kvalitu – tvoj zákazník požiada teba o vrátenie peňazí.


1. Zákazník platí priamo tebe (ak máš vlastný e-shop)

2. Ty si nastavíš maržu tak vysoko, ako to uznáš za vhodné

3. V prípade problémov riešiš reklamácie zákazníkov


4. Vzdelávanie a vlastný koučing

Možno máš určitú schopnosť alebo zaujímavé know-how, ktoré môžeš vyučovať, a po ktorom je veľký dopyt. Existuje veľa zručností, ktoré možno vyučovať online a vytvoriť si vlastný online biznis.

Väčšinou by si mal/a na svojich webových stránkach bezplatne zdieľať časť zo svojich znalosti a zručností. Svoje znalosti zapracuj do článkov, videí alebo infografík. Keď sa osvedčíš ako odborník/čka, tvoji zákazníci ti budú viac dôverovať a celý proces predaja prebehne prirodzene a nenútene.

Príklad:

– Môžeš vyučiť cudzí jazyk alebo gramatiku materinského jazyka

– Môžeš ponúkať- programovanie, počítačové zručnosti (napr. Excel)

– Môžeš ponúkať hodiny hudobnej výchovy (hudobné nástroje, hudobná teória)

– Môžeš pomáhaž ľuďom zlepšovať sa v písaní – copywriting, seo fokus, …

– Vlastne máš neskutočne veľa možností!


5. Správa profilov sociálnych médií & copywritting

Sociálne médiá sú dôležitou súčasťou akéhokoľvek online obchodu. Ak chceš byť prítomný na internete a vytvoriť si užší vzťah so svojimi zákazníkmi, v súčasnosti je viac ako žiadané, aby si ukázal/a aj niečo z „privátneho“ života, prípadne zverejnil/a interné zábery z tvojej firmy.

Hlavne ak máš online biznis, Facebook, Instagram či  Linkedin ti pomäžu vybudovať si vzťah so zákazníkom.

To všetko znie skvele, takže kde to má háčik? 🙂

Najväčším problémom je čas! Väčšina podnikateľov jednoducho nemá čas sa proaktívne angažovať na sieťach ako Twitter, LinkedIn, Facebook a na iných sociálne médiách. Tu môžeš veľmi pomôcť.

Copywriting je proces písania propagačných materiálov. Copywriter píše pre texty na brožúry, plagáty, články na webových stránkach, e-maily, inzeráty, katalógy a ďalšie. Nie každý podnikateľ má čas alebo talent na to, aby písal články takým spôsobom, že pridávajú hodnotu, sú informatívne, ale nie nudné a v ideálnom prípade konvertujú návštevníkov webových stránok na zákazníkov.

S viac ako 350 000 000 000 webovými stránkami na internete je a vždy bude veľký dopyt po obsahu. Ak máš skúsenosti alebo talent na písanie, môžeš ponúkať služby copywritera.

Či už sa rozhodneš pre sociálne médiá alebo copywriting, postupom času si môžete vytvoriť vlastné webové stránky a zdieľať svoje vedomosti ako mentor pre tvojich „študentov“ prostredníctvom kurzov a tréningových programov.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.