SEO webstránka za jeden deň a bezplatne – základné riešenie na začiatok

Chceš si vytvoriť webovú stránku, dokonca si sa rozhodol/a pre konkrétnu tému, ale nevieš, ako presne máš začať? Ako má vyzerať SEO webstránka? Na čo nemáš zabudnúť a čo si treba, naopak, dobre všímať a nad čím zatiaľ vôbec nemusíš strácať čas?

Pozri sa, ako zadarmo optimalizuješ svoju webstránku v priebehu pár hodín.

Pekné obrázky, veľa textu, rýchla webová stránka. Každý článok o optimalizácii pre vyhľadávače – SEO- ťa chce presvedčiť o tom, že práve jeho metóda funguje najlepšie. Čo teda robiť, keď nechceš stratiť týždne prplačkami, ktorých dôležitosť ešte nevieš úplne dobre posúdiť, chceš proste začať a až postupne zlepšovať optimalizáciu tvojho webu?

Pre koho som napísala tento článok?

 • Chceš začať svoj vlastný online biznis, alebo si už začal/a a máš vlastnú webovú stránku, na ktorej ponúkaš vlastné alebo affiliate produkty
 • Chceš získať prehľad o tom, čo musíš urobiť, aby si na začiatok úplne základne optimalizoval/a svoju webovú stránku

Najskôr premýšľaš, ako svoju webovú stránku nastavíš tak,aby sa pri bežnom google vyhľadávaní po tvojej téme dostala na najvyššie miesta vo výsledkoch vyhľadávania. To by znamenalo, že návštevnosť tvojej stránky bude rásť aj bez toho, aby si platila za reklamu. Jasné, že nie okamžite, ale s dobrou optimalizáciou to môžeš docieliť v rámci niekoľkých mesiacov.

Aby si zlepšil/a pozíciu svojej stránky vo výsledkoch vyhľadávania, musíš sa aspoň základne orientovať v SEO – optimalizácii webovej stránky pre vyhľadávače.

Načo potrebuje tvoja webstránka SEO?

SEO webstránka (webstránka optimalizovaná pre vyhľadávače) je vytvorená tak, že jej Google (a iné vyhľadávače) dajú vysoké hodnotenie- ranking. Google potom navrhne webové stránky s vysokým rankingom vo výsledkoch vyhľadávania na prvých miestach. Pre Google je tiež podstatné, aby používatelia vyhľadávača získali len relevantné zdroje a hneď prvé stránky (vo výsledkoch vyhľadávania, stránky na prvých miestach) dali používateľovi odpoveď na jeho otázku.

Inak by Google predsa nebol tak populárny. Nám všetkým sa páči, že si môžeme skoro všetko vygoogliť a to v rekordnom čase niekoľkých minút a dokonca sekúnd. Takže pri tvorbe tvojej webovej stránky sa nemôžeš zaoberať len tým, ako stránku spracuješ a o čom budeš písať. Mal/a by si vedieť, že google využíva komplexné algoritmy, aby vedel vyhodnotiť, ktoré stránky sú pre hľadané výrazy najrelevantnejšie. Tak Google zoradí stránky podľa ich relevantnosti a kvality. Tie najlepšie sa dostanú na prvé miesta vo výsledkoch vyhľadávania.

Čo sú to tieto Google algoritmy ako mám svoju SEO webstránku optimalizovať aj bez technických znalostí?

Ak chce Google ako vyhľadávač každému používateľovi ponúknuť tie najlepšie webstránky- odpovede na jeho otázky, musí mať poriadok v tom, ktorá SEO webstránka na internete o čom píše a webstránky píšuce o rovnakej téme ohodnotiť na základe ich kvality.

Toto hodnotenie – ranking slúži k tomu, aby používateľ, ktorý zadá výraz do prehliadača, o ktorom píše niekoľko stránok, Google posunie lepšie ohodnotenú webstránku na prednejšie miesto vo výsledkoch vyhľadávania.

Pozícia vo výsledkoch vyhľadávania

Ako to už aj sam dobre poznáš, ak niečo vyhľadávaš na internete, väčšinou klikáš na prvé webstránky. A až keď ti tie prvé stránky nedajú odpoveď, posúvaš sa nižšie a možno sa preklikneš na druhú až tretiu stránku výsledkov vyhľadávania.

A keďže je Google tak inteligentný a má v internetovom priestore všetko zaradené, väčšinou dostaneme okamžite odpoveď na každú našu otázku.

No tak teraz by ti malo byť jasné, že ak chceš zvýšiť návštevnosť svojej stránky, musíš získať dobrý ranking.

SEO webstránka aj bez technických znalostí

Akú funkciu má spĺňať tvoja webová stránka pre teba? Máš vlastné produkty, alebo robíš kreatívnu prácu, píšeš blog alebo si chceš zarobiť cez affiliate marketing?

Hlavne sa koncentruj na účel svojej webstránky. So SEO sa môžeš hrať aj niekoľko rokov a vždy budú prichádzať nové veci, ktoré treba zmeniť, prenastaviť, zlepšiť a optimalizovať. Jasné, že to môže byť frustrujúce, keď má človek pocit, že nemá na svoj biznis čas, lebo musí neustále makať na SEO.

Preto si zapamätaj, že síce ti väčšina z postupov a SEO trikov pomôže zvýšiť ranking tvojej webstránky, na začiatku potrebuješ urobiť aspoň tie základné opatrenia. Takže nestrácaj fokus na svoj vlastný biznis. Tvoja SEO webstránka nemusí byť dokonalá hneď v prvý mesiac.

Veľa SEO expertov zabúda, že SEO nie je tvoj hlavný biznis. Pre teba je dôležité, aby si našiel/a rovnováhu medzi jednotlivými SEO krokmi a časom, ktorý do optimalizácie investuješ.

Ukážem ti zopár základných nastavení, s ktorými bude tvoja SEO webstránka optimalizovaná do pár hodín, a tak zvládneš aspoň tie minimálne nastavenia.

Bez programovania, platenia a stratenia nervov!

Jasné, že nesmieš zabúdať na SEO do budúcnosti a týmito krokmi pre tvoju stránku optimalizácia nekončí. Nenechaj však dopustiť, aby na prplaní sa v SEO stratégiách stroskotal tvoj hlavný biznis – účeľ tvojej webstránky.

Dám ti 5 tipov na optimalizáciu pre vyhľadávače, ktoré by si mala ešte dnes zohľadniť pri tvorbe tvojej SEO webstránky (vo WordPresse):

1.      Témy vo WordPresse – nie každý dizajn funguje rovnako dobre

Keď si vyberáš tému vo WordPresse, musíš si dávať pozor, aby téma nielen dobre vyzerala, ale bola v súlade so SEO.

Prečo nie je každá téma rovnako dobrá? Pretože rôzne témy programujú rôzni ľudia a niektorí dbajú viac na dizajn ako výkonnosť, alebo ešte nemajú toško skúseností.

KDE SI NASTAVÍŠ TÉMU VO WORDPRESSE: tvojawebstranka.sk/wp-admin/ -> Vzhľad (Panel vľavo) -> Témy -> Pridať novú

Keď si vyberáš tému (vzhľad tvojej webovej stránky), dávaj si pozor, aby daná téma nespomalila rýchlosť načítania tvojej webovej stránky a či je sama optimalizovaná pre vyhľadávače.

AKO ZISTÍM, KTORÁ TÉMA JE SEO? Skopíruj meno témy a vyhľadaj si ju v Googli. Skopíruj meno témy a vyhľadaj si ju: <názov témy + ‚Wordpress Theme SEO Review‘/‚wordpress téma recenzie‘>.

Môt tip: ak nevieš, ktorú tému by si si mal/a vybrať, prikladám sem moje tri obľúbené témy, ktoré môžeš použiť. Sú v súlade so SEO a majú dobré hodnotenia. Plus, nepotrebuješ žiadne programátorské schopnosti, aby si si dizajn stránky detailne a kvalitne spracoval/a. 🙂

Spacious

spacious theme
Takto vyzerá dizajn, ktorý môže mať aj tvoja SEO webstránka

Tak ako názov, je to svetlá, čistá téma. Je jednou z najlepších voľne dostupných tém s viac ako 80 tisíc aktívnymi inštaláciami. Môžeš ju využiť na business, ukážku portfólia, ale aj na bežné blogovanie. Ak by si si chcel/a vytvoriť online shop, táto téma má v sebe WooCommerce plugin, takže si budeš môcť v rámci témy vytvoriť vlastný online shop. Dizajn je moderný a dá sa v ňom upraviť/premiestniť skoro všetko. Môžeš si plne prispôsobiť farby.

Tu si ju môžeš pozrieť naživo: SPACIOUS.

Tu si môžeš prečítať NÁVOD v angličtine.

Airi

airi seo webstranka
V sekcii DEMO si môžeš pozrieť variácie dizajnu tejto témy.

Airi je taktiež veľmi moderná téma. Mám z nej pocit, že je vhodná skôr pre kreatívny typ biznisu alebo portfólio. Čo je na nej výnimočné je, že v rámci dizajnu ponúka ešte rôzne variácie podľa toho, na čo sa tvoj web orientuje. Či už si Start-up, E-shop alebo výživový poradca, dostaneš dizajn na mieru. Taktiež prichádza s WooCommerce.

Tu si ju môžeš pozrieť naživo: AIRI.

Tu si môžeš prečítať NÁVOD v angličtine.

Bootstrap Blog

bootstrap seo webstranka
Bootstrap je výnimočný osobný dizajn pre tvoju SEO webstránku

Bootstrap blog je zaujímavá téma ideálna pre blogerov alebo iných kreatívnych jedincov 😉 Ako aj predošlé dve, aj táto téma obsahuje WooCommerce, takže v nej môžeš vytvoriť aj vlastný e-shop. V tejto téme si môžeš voliť rôzne variácie sekcií, stránok, rozmiestnenie atď.

Tu si ju môžeš pozrieť naživo: BOOTSTRAP BLOG.

Tu si môžeš prečítať NÁVOD v angličtine.

2.      Tvoja webová stránka musí mať jasne definovanú štruktúru.

Kategórie, stránky, články…čo je čo?

 • Kategórie – vytváraš kategórie podľa špecifických tém, ktorým sa chceš venovať. Keď na svojej stránke hovoríš o golfovom oblečení, môžeš vytvoriť kategóriu pre mužov, ženy, deti a prípadne pre topánky. Pod tieto kategórie budeš potom priraďovať stránky a články. V kategóriách by si mal/a mať rovnovážne množstvo článkov, teda každá kategória by mala mať tak 10 až 15 článkov. Nemalo by sa stať, že jedna kategória bude mať 2 články a iná 50.
 • Stránky– stránka je niečo ako článok, ale môžeš sa pri nej viac hrať napríklad s dizajnom. Plus, stránky používaš na tie najdôležitejšie príspevky. To môžu byť: kontakt, zásady osobných údajov, o mne, domov atď. Tieto stránky môžeš pridať priamo do menu. Tak môže každý jedným klikom nájsť napríklad Impressum na tvojej stránke.
 • Články – sú nosičmi obsahu na tvojej webovej stránke. Sú roztriedené podľa kategórií a dokopy by si mal/a na stránke mať minimálne 20 článkov (ale to, samozrejme, závisí od povahy tvojho biznisu).

3.      Tvoje články potrebujú minimálne analýzu kľúčových slov a plug-in Yoast (zadarmo). Tento plug-in ti presne povie, čo máš robiť.

Čo je to analýza kľúčových slov a na čo ju potrebuješ?

Predstav si, že si hľadáš oblečenie na golf. Do vyhľadávača teda zadáš: „oblečenie na golf ženy“. Kľúčové slovo je také slovo (alebo skupina slov), ktoré zadávač do Googlu, keď niečo hľadáš. Existuje určite mnoho žien, ktoré taktiež hľadajú golfové oblečenie online.

Keď na svojej stránke píšeš o oblečení na golf, musíš si v niekoľkých programoch urobiť analýzu kľúčových slov, aby si videl/a koľko ľudí zadáva rôzne vyhľadávacie slová.

Príklad na analýzu kľúčového slova: oblečenie na golf

Pre teba som urobila kľúčovú analýzu tohto slov v online programe: KeySearch. Mesačná demo verzia je úplne zadarmo.

keyword planner seo webstranka
Takto vyzerá Keyword Planner. Je veľmi intuitívny a precízny.

Čo je to yoast, čo je to plug-in a ako ho mám nahrať do WordPressu?

 • Plug-in vo Wordprese je časť kódu, ktorá tvojej webovej stránke pridáva nové funkcionality. Každý si môže vybrať z rôznych plug-inov (často dostupných zadarmo). Tak si môže každý skombinovať funkcionality, ktoré potrebuje práve jeho SEO webstránka. Ale treba byť opatrný. Inštaluj len také plug-iny, ktoré majú dobré hodnotenie, inak môžu nevhodne zvolené plug-iny tvoju stránku spomaliť alebo dokonca poškodiť.Nemaj strach, kód vôbec nebudeš vidieť. Prirovnala by som to k appkám na mobile. Vyberieš si, čo potrebuješ a danú appku (v našom prípade plug-in) si jedným klikom stiahneš.
 • A čo je to Yoast? – Yoast je konkrétny plug-in, ktorý ti pomôže k tomu, aby si svoje články optimalizovala pre vyhľadávače (teda, aby boli v súlade so SEO). Keď si potom tento plug-in stiahneš a aktivuješ, pod každým článkom budeš mať v editore WordPressu taký zoznam, kde sa dozvieš čo treba urobiť pre optimalizáciu tvojich článkov. A za každým, keď daný článok vylepšíš sa zmení aj tento zoznam úloh. Takže nemusíš držať v hlave každú SEO poučku, tento plug-in sa postará o správnu optimalizáciu.

4.      Napísal/a si článok, ale ešte nemáš žiadne vlastné ilustrácie. Skadiaľ vziať nejaké obrázky a fotky?

Ak sama nerobíš žiadne fotky, musíš si stiahnuť pár vhodných obrázkov z iných zdrojov. Dávaj si ale pozor, nemôžeš sťahovať niečo, čo podlieha autorským právam.

Ani ja sama si ilustrácie do mojich weebových stránok nefotím sama. Preto využívam zdroje, kde sú zhromaždené obrázky, ktoré nepodliehajú autorským právam. Tak si môžem fotky bez strachu zadarmo stiahnuť a viem, že neporušujem žiadne nariadenia.

Pozri si tieto platformy, kde si môžeš zadarmo stiahnuť voľnedostupné obrázky: pixabay alebo flickr.

5.      Tvoja webová stránka musí obsahovať: zásady ochrany osobných údajov a impressum (kontakt).

Najlepšie bude, keď si na svoju webstránku pridáš dve stránky. Jedna bude mať názov: „Ochrana osobných údajov“ a druhá „Impressum“/ „Kontakt“. Viem si predstaviť aj lepšiu zábavu ako tvorbu týchto dvoch stránok, ale keď sa koncentruješ, budeš ich mať obe hotové do jednej hodiny aj s popíjaním kávy. 😊

V zahraničí je síce možné vygenerovať si Vyhlásenie o ochrane osobných údajov priamo pasujúce na činnosť danej webstránky, ja som takýto generátor nenašla (skús googliť a ak niečo také nájdeš, podeľ sa v komentári).

Čo je to ochrana osobných údajov a ako také niečo napíšem?

Skôr či neskô budeš na svojej webstránke spracovávať osobné údaje (možno nie ty, ale ak napríklad použiješ Google Analytics alebo softvér na zbieranie mailových adries, si za toto spracovanie zodpovedná). Zo zákona ti vzniká povinnosť jasne definovať, ako zbieraš a spracovávaš osobné údaje na webovej stránke. Napríklad, aj keď máš v pláne časom predať svoj zoznam webových adries, musí to byť jasne formulované práve na tejto stránke.

Poradím ti, ako si môžeš takéto vyhlásenie vytvoriť. (Samozrejme, nepreberám za tvoju stránku právnu zodpovednosť a nie som ani oprávnená poskytovať právne rady. Ak si si nie istá, ako vytvoriť túto stránku, môžeš investovať do vytvorenia takéhoto vyhlásenia právnikom. Plus, na tejto webovej stránke: https://www.zakon.sk/ ti v pravom dolnom rohu vyskočí live chat, a keď sa opýtaš na vzor na ochranu osobných údajov, dáš im svoje číslo, možeš sa poradiť priamo s pracovníčkou tohto poradenského portálu.)

Krok 1: Tvoje vyhlásenie musí byť v súlade s novými požiadavkami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov a zákona č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov.

Krok 2: Tvoje vyhlásenie sa musí dotýkať týchto bodov

 • kto sme a aké osobné údaje spracúvame
 • prečo spracúvame vaše osobné údaje
 • právny základ spracúvania
 • komu údaje poskytujeme
 • doba spracúvania
 • využívanie cookies
 • práva dotknutých osôb
 • pýtajte sa – kontakt (zodpovedná osoba)

Krok 3: inšpiruj sa (prosím ťa, nekopíruj) od autorít: https://www.zakon.sk/podmienky-spracovania-ou.xhtml, http://www.vssr.sk/Default.aspx

Možno ti to príde ako otrava, ale musíš sa trochu zaprieť 😊. Takto budeš právnne napadnuteľný/á a dokonca Google zvýši tvoj Ranking, keďže dôveryhodnosť tvojho webu sa znásobí.

Čo je to impressum/kontakt a čo mám vložiť na svoju webovú stránku?

Impresum alebo kontakt je adresa vlastníka webovej stránky. Skoro 90% všetkých webových stránok potrebujú takéto impressum. Impressum je povinný údaj pre všetky stránky poskytujúce služby obchodného charakteru.

Aj keď možno neponúkaš hneď v tomto momente nejaké služby alebo produkty na svojej webovej stránke, mal/a by si svoje Impresum na stránke zverejniť čo najskôr. Tak si budeš istá, že neporušuješ žiadne nariadenie, a Google, znovu upredností tvoju webstránku pred webom, ktorý nemá zverejnený žiaden kontakt.

Správna SEO webstránka sa bez ochrany osobných údajov a kontaktu nezaobíde. 

Na tejto stránke môžeš zverejniť svoje celé meno a ak pôsobíš cez nejakú firmu, tak vypíš jej celý názov, adresu, prípadne IČO. Taktiež môžeš zverejniť fakturačné údaje a link na tvoje účty na sociálnych sieťach.


Na záver…

Čo ti môžem ešte povedať? Jasné, že pri SEO je ešte mnoho mnoho vecí, detailov a trikov, ktoré tvoju zvýšia ranking  tvojej webstránky. Garantujem ti, že s každým ďalším rokom prídu on Googlu nové spôsoby hodnotenia, zavedú sa nové algoritmy a iné „super vynovenia“.

Nenechaj sa ale odradiť, pracuj na svojom online biznise. Popri tom nezabúdaj na SEO a snaž sa, aby tvoja SEO webstránka bola stále kvalitnejšia. Prajem ti veľa úspechov s presadením týchto základných nastavení.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.