Ako podnikať cez instagram?

Keď už podnikať cez instagram… 

.. tak to rob poriadne. Ja viem, že niko z nás primárne nechce nič odflákuť. A predsa len ideme do podnikania, v ktorom má instagram zohrávať hlavnú rolu, s nádejou, že sa to rozbehne nejak samo od seba. 

“Predsa vyskúšam, či sa to uchytí na instagrame a podľa toho sa rozhodnem, či sa do toho podnikania dám alebo nie. Však nebudem vrážať čas a energiu do niečoho, čo mi ani nevýde.”

S takýmto prístupom bude 2x náročnejšie niečo rozbehnúť. Úspech mnohých vecí v živote závisí práve od nášho 100% nasadenia, plánovania, stratégie a pevnej vôle. Ale pekne poporiadku.

1. Čo to vlastne znamená: podnikať cez instagram? 

Popravde, nie som si vždy istá, čo tým kto myslí, pretože máme niekoľko online biznis modelov, ktoré zahŕňajú instagram ako komunikačný kanál. Na začiatok si teda musíme vysvetliť pozíciu, ktorú instagram môže mať v podnikaní. 

 1. Získavanie kontaktov
 2. Ponúkanie vlastných/affiliate produktov priamo cez instagram
 3. Predstavenie vlastných/affiliate produktov na instagrame a prelinkovanie na web
 4. Budovanie osobnej značky cez instagram

Keď začínaš podnikať cez instagram, môžeš sa rozhodnúť, ktoré z týchto krokov využiješ pre svoj biznis (môžu to byť všetky body alebo žiaden). Podľa toho, pre čo sa rozhodneš však bude tvoja stratégia na instagrame meniť formu. 

A. Získavanie kontaktov môžeš uskutočniť cez hashtagy, chytľavé príspevky, ktoré ľudia zdieľajú alebo vo vyššej miere lajkujú, môžeš svoje príspevky dokonca využiť na facebook reklamu alebo urobiť súťaž na instagrame, pri ktorej podmienkou pre zaradenie do súťaže bude zdieľanie príspevku, prípadne označenie tvojho profilu v ich príbehu (story). 

B. Ak priamo ponúkaš produkt cez instagram, vtedy ťa môžu záujemcovia kontaktovať buď cez komentáre, správy, email alebo na telefónne číslo a objednať si u teba daný produkt. 

biznis profily na instagrame - zuzanapilcikova.com

<a href="http://zuzanapilcikova.com/podnikat-cez-instagram/" target="_blank"><img src="http://zuzanapilcikova.com/wp-content/uploads/2020/05/Biznis-profily-1024x1024.png" alt="biznis profily na instagrame - zuzanapilcikova.com" class="wp-image-183" width="375" height="375"/></a>

skopíruj tento kód a zdieľaj tento obrázok na tvojom webe (vlož ako „vlastné html“)

C. Instagram môžeš využiť ako platformu, na ktorej budeš svojich fanúšikov informovať o nových produktoch, akciách a iných novinkách. Takto sa im budeš pravidelne propomínať a keď sa im nejaký produkt zapáči, kliknú na tvoju webovú stránku a objednajú si produkt tam.

D. Tento bod neodporúčam žiadnemu začiatočníkovi. Na začiatku sa buduje predajný lievik, a teda priama cesta, ktorá tvojho potenciálneho zákazníka priláka (napríklad cez e-knižku zadarmo, súťaž alebo zaujímavé články či práve príspevky na instagrame), potom ho oboznámi s oblasťou tvojho podnikania a automatizovane mu ponúkne možnosť kontaktovať ťa alebo si kúpiť produkt. Toto je alfa omega každého podnikania. Takže ak už predajný lievik máš, vtedy môžeš robiť influencing, stories, updaty a ďalšie aktivity pre budovanie dobrého mena tvojej značky. 

2. Oplatí sa mi vôbec podnikať cez instagram? 

Tak, teraz keď je nám jasné, že podnikanie nespočíva len v sporadickom uverejňovaní motivačných príspevkov, selfíčok s rannou kávičkou a opisovaním produktov, ktoré sa nám páčia, pozrime sa, či sa naša cieľavedomá stratégia vôbec oplatí robiť cez instagram. 

Takže: je možné vôbec niečo docieliť s instagramom? – učrite áno, ale! Hneď teraz si vymaž z hlavy všetko, čo si myslíš, že na instagrame funguje… pretože: 

 • Influencerka, ktorá nám odpovedá na otázky ohľadom jej rannej rutiny najskôr nedostáva žiadne otázky týkajúce sa jej rannej rutiny
 • Párik, ktorý cestuje po celom svete a má pod každou fotkou na instagrame viac ako tisíc lajkov možno ešte ani raz nepredal žiaden stan, ktorý tak vášnivo odporúčal v svojich príspevkoch
 • Výrobca mužských kravát, ktorý má neskutočný počet followerov možno ešte nikdy nepredal ani jednu kravatu vďaka instagramu
čas strávený na instagrame

<a href="http://zuzanapilcikova.com/podnikat-cez-instagram/" target="_blank"><img src="http://zuzanapilcikova.com/wp-content/uploads/2020/05/Čas-strávený-na-instagrame-1-1024x1024.png" alt="čas strávený na instagrame " class="wp-image-184" width="375" height="375"/></a>

skopíruj tento kód a zdieľaj tento obrázok na tvojom webe (vlož ako „vlastné html“)

Pretože indikátory, ktoré si my všímame pri iných biznisoch nás môžu klamať. My si možno myslíme, že vieme ako instagram funguje, avšak realita podnikania cez instagram je predsa len trochu iná. 

Lajky, počet followerov a ani “reči” aktérov nie sú pravými indikátormi úspešného podnikania cez instagram. 

Podnikať cez instagram znamená: 

 • Vedieť určiť, akú rolu zohráva instagram v našom predajnom lieviku
 • Vedieť identifikovať úspech tejto role
 • Veideť určiť, koľkých zákazníkov získavam vďaka instagramu

Ak sa pridŕžame týchto strategických princípov, potom máme v instagrame veľmi pevný základ pre naše podnikanie. 

3. Podnikať cez instagram znamená: 

Podnikanie je 5% o náhode, 10% o šťastí a 85% o logike. Preto vo firmách na pozície prijímame špecialistov na ich oblasť, pretože potrebujeme pracovať s dátami, štruktúrou, overenými metódami a nielen skúšať. Preto sa aj my potrebujeme pre podnikanie cez instagram zaoberať instagramom dlhšie ako len zistiť ako sa v ňom pridávajú príspevky. 

Niektorí zástancovia invoatívneho prístupu v podnikaní sa zháčia a začnú si brániť svoju autenticitu, ktorá sa týmito “frigídnymi” postupmi úplne pošliape!! Je skvelé, keď chcete robiť veci posvojom.

Ale, verte mi, z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že nikto z nás nie je tak talentovaný, aby vhupol do podnikania, ukázal svoju vášeň v 30-tich príspevkoch na instagrame a získal 600 nových zákazníkov. Akokoľvek autenticky chcete robiť váš biznis a podnikať cez instagram, 70% by ste sa mali držať overených postupov a na tomto stabilnom základe v 30% predviesť vašu show. 

Tak, už sme presvedčení, že zatneme zuby a vydláždime si tých 70%? – skvelé!

A. Premyslíme si zmysel nášho instagramového profilu (viď. bod číslo 1)

Akokoľvek magické to je, niečo bez príliš dlhého premýšľania začať a zažiť s tým obrovský  úspech, väčšinou sa táto naša fantázia nestane skutočnosťou. Pri tvorbe biznis profilu na instagrame si ako prvé zodpovieme jeho účel.

Toto je síce veľmi dôležité rozhodnutie, avšak nie je vryté do kameňa. Vždy sa dá účel obmeniť, ale ak účel nie je konzistentný, potom nemôžeme očakávať konzistentné výsledky. 

B. Premýšľame nad formátom príspevkov, a uvedomujeme si, ktoré príspevky dobre performujú

Mať prehľad v číslach je supermoc každého podnikateľa. Ak vieš, ktoré príspevky a formy príspevkov dobre konvertujú, vieš na aké typy príspevkov sa sústrediť.

A nezabúdaj, že väčšinou nejde len o lajky a počet followerov. Sleduj, či účel, ktorý tvoj profil má, sa naozaj spĺňa a pri ktorých typoch príspevkoch je tento účel najlepšie dosiahnutý. 

C. Obsah týchto príspevkov by mal korešpondovať s typom nášho podnikania

Ak si predstavíš akúkoľvek slávnu osobnosť alebo medzinárodnú korporáciu, budeš v pár vetách vedieť opísať spôsob ich prezentácie. Nikto nečaká, že Mark Zuckerberg (zakladateľ facebooku, ktorý je známy tým, že stále nosí jednoduché tričko a džínsy) bude na instagrame tancovať pred svojim Lamborghini v Gucci overali.

Preto sa nenechaj “zlákať” atmosférou toho či oného sociálneho média a aj s istými obmenami, tvoja oficiálna komunikácia musí korešpondovať s pozíciou tvojej firmy na trhu. Ak máš veľmi konzervatívny biznis (povedzme finančné poradenstvo) len sa, pre boha živého, nevyzliekaj a nešpúľ pery pri žiadnej finančnej knižke. 50 lajkov navyše ti za takéto divadlo nestojí.  

stories na instagrame

<a href="http://zuzanapilcikova.com/podnikat-cez-instagram/" target="_blank"><img src="http://zuzanapilcikova.com/wp-content/uploads/2020/05/Stories-na-instagrame-1024x1024.png" alt="stories na instagrame" class="wp-image-185" width="375" height="375"/></a>

skopíruj tento kód a zdieľaj tento obrázok na tvojom webe (vlož ako „vlastné html“)

D. Akákoľvek akcia z našej strany musí mať svojho prijímateľa – cieľovú skupinu

Každá firma robí trochu inú komunikáciu pre každú cieľovú skupiu. Cieľové skupiny môžu byť rozdielne pre rôzne sociálne médiá, alebo môžeš cez instagram mať možnosť osloviť aj dve-tri cieľové skupiny. Snaž sa koncentrovať na jednu, maximálne dve cieľové skupiny. Takto bude tvoj biznis vnímaný oveľa lepšie. Možno máš v cieľových skupinách najvýraznejší atribút vek. Na instagrame najskôr automaticky oslovíš skôr mladšie cieľové skupiny. Ale ak je ten klasifikátorom pohlavie, popremýšľaj, či si nechceš vytvoriť dve kontá na instagrame – pre ženy a pre mužov. Alebo začneš len s jednou cieľovou skupinou. Takto budeš totižto vedieť, komu sa prihováraš, čo skvalitní aj obsah tvojich príspevkov. 

E. Náš instagramový profil nie je o nás

A posledná vec, ktorú ti chcem poradiť: keď chceš podnikať cez instagram, pri každom príspevku sa opýtaj: ako sa môj potenciálny zákazník môže stotožniť s týmto príspevkom? Ak sme influenceri – nositelia našej podnikateľskej značky, vtedy je logické, že chceme samých seba odprezentovať v tom najlepšom svetle.

Ale! Aj influencer by mal dokázať publiku ponúknuť črty zo svojej osobnosti ako aj časti svojho života, s ktorými sa dokáže mnoho ľudí stotožniť. Preto mnohí točia ranné a večerné rutiny, pečú s kamerou v ruke a berú nás so sebou na prechádzky či do školy. Vtedy ich nevnímame ako predajcov, ale skôr ako digitálnych priateľov. 

A ak nie si influencer…

Ak máš iný biznis model (ako predaj online produktov, affiliate marketing, dropshipping atď.), tvoj instagramový profil by nemal byť čisto o tvojich produktoch alebo o tebe. Tvoja oblasť podnikania je presne to, čomu sa chceš venovať viac. Daj ľuďom pridanú hodnotu a hovor o témach, ktoré ich zaujímajú. Vtedy môžeš ponúkať tvoje produkty a služby úplne prirodzene. 

Podnikať cez instagram môže byť veľmi jednoduché, pretože si to nevyžaduje skoro žiadne technické nastavenie. O to viac si však vyžaduje strategické myslenie. A preto mysli na to: 

 • všetko, čo zverejňujem musí mať účel 
 • viem, čo sa najlepšie ujalo a cieľavedomo zverejňujem viac takých príspevkov 
 • viem, akú rolu zohráva instagram v mojom biznise
 • moji sledovatelia sa cítia oslovení mojim obsahom
 • moji sledovatelia sa so mojími obsahmi dokážu stotožniť
 • viem, že my instagram prináša želaný výsledok, a preto do neho investujem čas a energiu
prispevky na instagrame
#držímpalce

<a href=“http://zuzanapilcikova.com/podnikat-cez-instagram/“ target=“_blank“><img src=“http://zuzanapilcikova.com/wp-content/uploads/2020/05/Príspevky-na-instagrame-1024×1024.png“ alt=“prispevky na instagrame“ class=“wp-image-186″ width=“375″ height=“375″/></a>

skopíruj tento kód a zdieľaj tento obrázok na tvojom webe (vlož ako „vlastné html“)

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.