Nikdy to nevzdávaj!

Od momentu, kedy sa rozhodneš podnikať na teba číha mnoho prekážok a nepríjemných situácií. Pocítiš počiatočný šok? – áno. Moja rada? – nikdy to nevzdávaj a nasleduj svoje sny! Pretože táto cesta nie je jednoduchá, inak by ju robil každý. Ale prináša viac ako si v tejto chvíli dokážeš predstaviť.

Nepoznám podnikateľa, ktorý by sa nikdy nemusel vysporiadať s tým či oným problémom. Úspešní podnikatelia sú práve preto úžasné osobnosti, ktoré vyrástli do role úspešného lídra práve vďaka všetkým tým ťažkým situáciám, ktoré sa naučili prekonávať.

Ako pracovať s prekážkami na začiatku a ako ich riešiť?

Od momentu, kedy sa púšťame do podnikania, ešte nepremýšľame automaticky tak, ako budeme rôzne situácie vnímať tak po roku či dvoch. Preto je dôležité chápať, že na začiatku nemôžeme konať intuitívne. Naša intuícia sa bude postupne rozvíjať, a tak sa nám každým mesiacom budú zdať dôlezité rozhodnutia jednoduchšie a budeme si v našom podnikaní istejší.

Nikdy to nevzdávaj a nenechaj iných odradiť ťa od tvojich cieľov

Tvoja prvá hrozba prichádza ešte pred tým ako vôbec otvoríš svoj biznis plán a začneš doň vpisovať prvé myšlienky. Rozhodnutie podnikať je veľkou udalosťou pre každého začiatočníka. Preto sa o túto myšlienku veľmi radi delíme a čakáme podporu zo strany našich najbližších a povzbudivé slová od kolegov a známych.

Tí však na naše veľké prekvapenie budú skôr hrať diablovho advokáta a zahŕňať ťa otázkami na konkrétne veci ako: Kedy začneš zarábať? Kto to bude kupovať? A čo spravíš, keď to nevýde?

Naše sebavedomie sa v tomto momente znižuje a sami seba sa pýtame: „Ak nie je môj priateľ z tohto nápadu nadšený, ako vôbec môžem predávať ľuďom, ktorí ma ani len nepoznajú?“ – toto je intuitívne myslenie, ktoré nás bude od podnikania odrádzať.

Nemôžem ti však povedať, nikdy to nevzdávaj a nepočúvaj, čo ti hovoria ostatní. Pretože, áno, možno majú pravdu. Ale čo teraz urobiť?

Analýzy a skutočné dáta sú viac ako milión domnienok

Tak ako sa nezblázniť a nevzdať to ešte pred tým ako začneš? Ak ešte pred tým ako sa pustíš do práce „konzultuješ“ svoje plány s niekým, kto sa do podnikania alebo daného trhu nevyzná, jeho kritiku si môžeš zapísať a použiť ju ako doplňujúce otázky, ktoré ťa uistia, že pri presadzovaní biznisu na nič nezabúdaš.

Všetky tieto otázky, prípadnú kritiku môžeš analyzovať a zistiť odpovede, prípadne relevantnosť danej otázky. Ak sa ťa napríklad niekto opýta, ako vieš, že je o daný produkt alebo službu záujem, je to legitímna otázka. Tvoja odpoveď však nemusí zaznieť okamžite. Odpoveď nájdeš precíznou analýzou dopytu, ktorá funguje cez rôzne softvéry ako je https://keywordtool.io/ alebo https://swissmademarketing.com/.

Zbytočne nerozprávaj o biznise s ľuďmi, ktorí s podnikaním skúsenosti nemajú

Tvojej kaderníčky sa taktiež nepýtaš na to, ako sa zbaviť pichľavej bolesti v hrudi. Samozrejme, že biznis je pre zákazníkov, ale logika opísania tvojho biznis nápadu tvojim priateľom nie je celkom správna. Umenie je taktiež tvorené aj pre „bežného pozorovateľa“, a predsa sa veľkí umelci učia od ich učiteľov a nepýtajú sa na spôsob opracovania materiálov susedy spoza plota.

Cesta k podnikaniu ťa naučí vyhľadávať mentorov, ľudí, ktorí sa biznisu dlhodobo venujú a o podnikaní sa baviť len vtedy, keď ti to reálne môže pomôcť.

Nikdy to nevzdávaj po rozhovore s ustráchaným súrodencom alebo negativistickým kolegom. Cesta k úspechu a mentálnemu zdraviu ťa naučí, že si nemusíš pýtať uznanie a „povolenie“ od každého.

Cesta podnikateľa je niekedy osamelá, ale to neznamená, že niečo robíš nesprávne

Ak chceš podnikať a uchovať si pevné psychické zdravie, musíš vedieť, že nie každý s tebou bude vždy súhlasiť a nie každý pochopí, prečo to robíš.

Podnikanie ťa na jednej strane naučí neoslovovať každého okoloidúceho s tvojimi produktmi. Taktiež, možno na začiatku nebudeš jasať pri predstave opisovať svoj biznis známym.

Na druhej strane si uvedomíš, že na podnikanie si sám/a. Je to tvoj biznis a tvoja zodpovednosť, aby tvoj biznis prosperoval. Nikto z tvojich príbuzných s tebou nebude oslavovať úspešné techincké nastavenie tvojej webovej stránky. A žiaľ, mnohých ani nebude zaujímať, akí sú tvoji zákazníci a ako sa ti darí.

Myslím tým hlboký záujem. Keď vieš, že sa môžeš zdôveriť a vyrozprávať. Toto ťa v biznise čaká zriedka. Na začiatku sa budeš preto možno cítiť osamelo. Je jasné, že občas sa budeš cítiť naozaj veľmi osamelo, ale nikdy to nevzdávaj!

O to dôležitejší je správny network a nájdenie ľudí, ktorí sa biznisu taktiež venujú. Pretože len tak budeš môcť viesť naozaj plodné debaty a vzájomne si vymieňať rady a spoločne tvoriť nové plány.

Každý podnikateľ odvádza skvelú prácu a zaslúži si rešpekt za to, čo robí. Táto cesta nie je vždy jednoduchá, ale prinesie ža na miesta, ktoré by si bežne nikdy neobjavil/a. A vďaka biznisu spoznáš úžasných ľudí, ktorí nadobro zmenia tvoj život. Nikdy to nevzdávaj!

Je nás dosť, pripoj sa k nám vo facebookovej skupine, tešíme sa na teba.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.