Ako začať podnikať bez skúseností?

Podnikanie je snom skoro každého zvedavého a dobrodružného človeka. Ako začať podnikať bez skúseností? – to je otázka, ktorá mnohým nedá spávať. Ako vôbec začať, keď ani neviem, čo všetko podnikanie obnáša? Čo ak ešte nie som dostatočne pripravený/á, čo ak sa stane nepredvídateľné?

Bojíme sa nielen neúspechu, ale dokonca neistoty. Pretože práca vo firme má presne určené úlohy, za ktoré sme zodpovední. V podnikaní je celá zodpovednosť na nás a my sa pýtame, či nám ten vysnívaný životný štýl za celú tú neistotu stojí.

Začiatok môže byť náročnejší, z podnikania však profituješ dlhé roky

Niekedy sa začiatočníci až príliš upriamujú na začiatok podnikania. Všetko sa však vyvíja a my musíme brať začiatok podnikania ako prirodzenú súčasť tejto činnosti.

Všetko, čo robíš prvý krát je kostrbaté, neisté a náročné. Keď sa však naučíš základné princípy, už o niekoľko týždňov budeš opakovať tie isté činnosti (kampane, predajný proces, tvorba článkov), vylepšovať ich a cítiť sa v roli podnikateľa istejšie.)

Ako začať podnikať bez skúseností, tak aby si minimalizoval/a riziko? Ako začať podnikať bez skúseností tak, aby si sa dokázal/a lepšie vysporiadať s nepredvídateľným?

ako zacat podnikat
Na začiatku budeš musieť veľa vecí optimalizovať. A to je v poriadku.

Vyber si jednu užšiu oblasť a postupne rozširuj portfólio

Tú prvú vec, ktorú robí väčšina začiatočníkov na trhu úplne nesprávne, je snaha osloviť úplne každého a ponúknuť „všeliek“ na úplne všetko 🙂

Pri takomto cieli sa, samozrejme, cítime byť malými a nikdy nebudeme dostatočne pripravení prísť na trh a urobiť show v takomto rozmere do prvých pár týždňov nášho podnikania.

Ako to teda robia tí úspešní podnikatelia na trhu? Narodili sa do dobrej rodiny, prevzali úspešný biznis po strýkovi alebo existuje predsalen možnosť aj pre nás „smrteľníkov“ uplatniť sa na dynamickom trhu?

Čím užšia oblasť, tým vyššia odbornosť

Ak si podnikateľský začiatočník a taktiež sa v svojej oblasti podnikania ešte necítiš ako ten najskúsenejší odborník, nestrácaj hlavu. Dve veci ti nepomôžu:

  1. robíš chybu: ak budeš čakať a učiť sa a zlepšovať sa v svojej oblasti, tak aby si bol ešte väčší odborník – odborníkmi sa stávame počas podnikania, komunikácii so zákazníkmi, práce na trhu.
  2. robíš chybu: ak sa chceš naučiť úplne všetko vo svojej oblasti a vedieť viac ako ktokoľvek iný ešte pred tým ako pôjdeš na trh.

Neboj sa špecializovať sa

Tak ako nemáme doktorov, ktorí sú odborníkmi na všetko (praktickí lekári nás tiež pri konkrétnom probléme posielajú k špecialistovi), nemôžeme od podnikateľov očakávať, že budú hneď experti na akúkoľvek vec z ich oblasti.

Máš svoju oblasť zdravej výživy? – vyber si konkrétu cieľovú skupinu: tehotné ženy, starších ľudí, ľudí so sedavým spôsobom života.

Venuješ sa financiám? – koho konkrétne môžeš osloviť? – ľudí, ktorí majú veľa dlhov a potrebujú sa naučiť finančne hospodáriť, mladých úspešných ľudí s vysokými platmi, ktorí sa chcú naučiť diverzfikovať investície?

Baví ťa architektúra? – a čo tak urobiť online workshopy na vysvetlenie, ako si zariadiť rôzne typy záhradiek?

ako začať podnikať bez skúseností?
Odbornosť sa dá dosiahnuť, len ak sa zameráš na užšiu problematiku.

Uč sa od konkurencie a zahraničných podnikateľov

Ja sa ťa musím opýtať: ako začať podnikať, keď nevieš ako funguje trh s produktmi a službami, ktoré chceš sám/a ponúkať?

Ja viem, že častokrát máme strach pozrieť sa na to, čo robí naša konkurencia, pretože potom si už vôbec netrúfneme. 😅 Lenže aj o tomto je podnikanie. Nikdy nebudeme „najšikovnejším žiakom v triede“, keď podnikáme. Pretože faktom je, že niekto začal už pred 5 rokmi a bude ďalej ako ty.

Konkurencia ti ukáže ako začať podnikať

Na druhej strane, keď začneš teraz, o 5 rokov budeš pre nových podnikateľom taktiež veľkým strašiakom. 🙃 Neboj sa toho, uč sa od konkurencie. Čo ti môžem osobne poradiť, vždy sa u konkurencii koncentruj na jednu – dve konkrétne veci. Napríklad sa pozri čisto na ich produkty (ak chceš robiť vlastný digitálny produkt). Alebo sa pozri na ich sociálne siete a pozri, čo má u nich najväčší úspech a čo by si mohol/la využiť pre svoje podnikanie.

Učiť sa od vlastnej konkurencie je ten najjednoduchší krok ako začať podnikať bez skúseností. Vyčkaj, s trpezlivou, efektívnou prácou čochvíľa prerastieš svojich „učiteľov“.

Nesnaž sa všetko robiť posvojom

Ja sama som podnikanie začínala celkom netradične. Popri mojej práci dátovej analytičky vo Viedni som budovala webové stránky na affiliate marketing. Až neskôr som sa dostala na online kongresy o online podnikaní – ako spíker. A tak sa ku mne dostali prvé klientky, ktoré som začala koučovať.

Nikdy som nebola a ani nebudem tradičný marketér. Zastávam si svoje hodnoty, nejdem na kvantitu, ale kvalitu a k svojim klientom som veľmi otvorená. Avšak, sama som sa na začiatku dostala do bodu, keď som chcela posvojom robiť až príliš veľa vecí.

Nie som tradičný marketér. Baví ma malá komunita ľudí, ktorá chce urobiť pokrok, pracovať na svetovej úrovni a podnikať srdcom.
Úspech iných s mojou podporou ma napĺňa viac ako lajky a sláva.

Keď niektoré stratégie nikto na trhu nerobí, môže to aj znamenať, že nefungujú

Ako podnikatelia musíme pracovať s vlastným egom, ktoré nám šepce: „ja to viem lepšie.“ Naša vlastná efektívnosť je len pre naše dobro. Čím viac za deň stihneme, tým lepšie. A vždy, keď si povzdychneme nad tým, že nemáme čas, nezabúdajme, že aj Bill Gates má presne 24 hodín denne 🙂

Časom osvedčené metódy a strátegie nám pomôžu ušetriť čas, ktorý by sme márnili nad novými inovatívnymi stratégiami. A taktiež čas, ktorý by sme premárnili pri večnej optimalizácií nefungujúcich stratégií.

Najprv sa staň expertom v tom, čo funguje, a potom začni tvoriť. V tom momente si už budeš vedieť naplánovať podiel všeobecných a vlastných postupov.

Pochop, že úspech v podnikaní je aj keď ti len 10% ľudí povie áno

Nezainteresovaní by povedali, že skutočný podnikateľ dokáže konvertovať na zákazníka kohokoľvek, kto prejde okolo. Táto romantická predstava je však utópia.

Tak, ako my sami neklikneme na každú jednu reklamu, ktorú vidíme a nevkročíme do každého jedného obchodu a reštaurácie, tak si aj náš dopyt môže vyberať medzi nami a konkurenciou.

Len preto, že idem do kaviarne A a nie do kaviarne B, ešte neznamená, že kaviareň B je neúspešná. Ak potrebujem 5 klientov mesačne, oslovím 185 ľudí a 5 mi povie áno, tak som nezískala ani 5% opýtaných. Avšak, mám 5 klientov, ktorých som chcela. Môj biznis je úspešný, aj keď mi 180 ľudí povedalo nie 🙂

Nie neznamená neúspech, ale prirodzený proces podnikania

Keď podnikáte, moho ľudí vám bude hovoriť nie. Je to ich právo a často to nemyslia nijak zle, jednoducho práve o váš produkt nemajú záujem.

Keď chceš vedieť, ako začať podnikať bez skúseností, poradím ti, nenechaj sa odradiť, aj keď ti prvých 100 ľudí povie nie. Čím viac pracuješ s ľuďmi a hovoríš s nimi o tvojich produktoch, tým viac sa zlepšuješ v predaji a vylepšuješ svoju ponuku.

Cesta k úspechu vedie cez mnoho odmietnutí. Tie však neznamenajú neúspech. Je to prirodzené správanie trhu.

Zvykni si prijímať odmietnutie ako prirodzený proces podnikania.

Aj neperfektný začiatok prináša dostatočné výsledky

Ten najlepší návod na to, ako začať podnikať aj bez skúseností, je začať pracovať. Tu nastáva však ten najväčší zlom.

Treba vedieť štruktúrovať tvoju stratégiu a pracovať na nej. Treba si dopredu určiť, čo chceš presadiť a urobiť to. Ale aj keď vieš, že niečo nie je perfektné, nevadí. Radšej stihni 2 úlohy navyše na 80% (technika musí byť vždy 100%), ako sa hrať s obrázkami a farbami a strácať na tom zbytočne čas.

To najhoršie, čo denno-denne zažívam aj pri účastníkoch môjho programu je, že si dopredu neurčia, na čom budú pracovať, a potom sa donekonečna hrajú s nepotrebnými vecami ako sú infografiky (na začiatku podnikania nepotrebujeme 30 dokonalých infografík).

Hejteri sa budú sťažovať tak či tak

Nesnaž sa vyhovieť každému. Ty si podnikateľ, nie charita. Ak bude tvoja fotka v nedostatočnej kvalite (nad 80%), určite sa niekto „prajný“ ozve a taktne alebo menej taktne na to v komentári upozorní.

Nespanikár. Nezačni hneď upravovať všetky svoje fotky. Jasné, že spätná väzba niekoľkých ľudí vždy pomôže, ale nezabudni, že takíto vyrývači tvoje podnikanie a tvoj cieľ nepoznajú.

Štruktúra bude tvoj najlepší priateľ. Uč sa, analyzuj svoj trh. Pýtaj sa, hľadaj pomoc. S mojím programom môžeš byť už o 3 mesiace s vlastným produktom na trhu. Predovšetkým nečakaj na to, že ak počkáš rok, budeš presne vedieť ako začať podnikať.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.