Štruktúra reklamy na facebooku

Dobrá štruktúra reklamy na facebooku ti ušetrí peniaze a prinesie želané výsledky. Zlá štruktúra reklamy na facebooku ti peniaze “zožerie” a v tvojom biznise sa nič nepohne. Frustrujúce, však? Mnohí dávajú za vinu neúspečnej kampani predovšetkým zlý nápad, nedostatočný produkt alebo dokonca ignorantných zákazníkov! Ale verte mi, ak vám kampaň nefunguje, môžete si za to 90% sami – a to je dobrá správa. Pretože tým pádom dokážeme naše kampane my sami priniesť k úspechu.

Stojí to za to celé úsilie? – jednoznačne áno! Reklama na facebooku je jedna z najlacnejších a najefektívnejších aké poznáme. Potenciálneho zákazníka oslovujeme priamo na sociálnej sieti (v prirodzenom prostredí) a dokonca môžeme veľmi presne cieliť, kto má vidieť našu reklamu a kto nie. Tak, poďme poporiadku a pozrime sa na to, ako vyzerá úspešná štruktúra reklamy na facebooku, a teda úspešná kampaň.

Čo je to reklama na facebooku?  

Reklama na facebooku na prvý pohľad vyzerá ako bežný príspevok. K obrázku alebo videu prikladáme text a takýto príspevok potom za peniaze zverejníme našej cieľovej skupine na facebooku. K tomu nám facebook dáva ešte jednu skvelú funkcionalitu: výzvu k akcii alebo ľudovo povedané – tlačítko. 

Reklamu na facebooku môžeme buď vytvoriť cez našu facebookovú stránku (nie osobný profil) a kliknúť na modré tlačítko “Propagovať príspevok”. To je jedna možnosť. 

Ak sa však reklame na facebooku chceme venovať profesionálne, odporúčam vám bezplatne si vytvoriť účeť tu: business.facebook.com

Táto stránka nám pomôže nielen vytvárať krásne reklamy, ale vytvoriť si cieľové skupiny, zadefinovať konverzie a urobiť si v reklamách poriadok vďaka hierarchiám: Kampaň > Sada reklám > Reklama. 

Čo chceš s touto reklamou docieliť?  

To najdôležitejšie, v čom musíš mať jasno ešte skôr ako začneš reklamu tvoriť, je účel tejto reklamy. Na to, aby sme správne chápali účel reklamy, musíme si v krátkosti vysvetliť, čo je to predajný lievik v online podnikaní. 

Predajný lievik predstavuje kroky, ktorými prechádza tvoj potenciálny zákazník. Od prvého kontaktu až po kúpu produktu. Ako vychádza z názvu (a z obrázku), lievik má za úlohu filtrovať a pripraviť potenciálneho klienta na kúpu.

predajny-lievik
Predajný lievik predstavuje kroky, ktorými prechádza tvoj potenciálny zákazník.

Tu už možno rozoznávaš najväčšiu chybu prvoplánového “obchodníka”. Prísť na čo najviac facebookových skupín a povkladať do nich príspevky ponúkajúce ich produkt. 

Nepredávaj produkt, hovor o problematike 

Len blázon si môže myslieť, že v súčasnej dobe, kde si môžeme kúpiť čokoľvek a nechať priniesť až k dverám, v dome, v ktorej panujú značky, príbeh a hodnota, je postačujúce capnúť promo vlastného produktu do úplne nevhodnej skupiny a čakať skvelé výsledky. 

Tvoji potenciálni zákazníci ti nič nedĺžia a nikoho nezaujíma, čo predávaš. Tvoji potenciálni zákazníci majú vlastné životy a peňaženku vyťahujú len z dvoch dôvodov: vyriešenie problému a splnenie želania. Tvoje náhodné promo produktu hneď pri prvom kontakte s potenciálnym zákazníkom nespadá ani do jednej kategórie. 

Predajný lievik je v podnikaní pridanou hodnoutou sám o sebe. Jeho dominantnou črtou je, že tvoji potenciálni zákazníci prechádzajú predajným lievikom úplne prirodzene. V prvých krokoch totižto nehovoríme o našej firme a ani o našich produktoch. V prvých krokoch sa s potenciálnym zákazníkom púšťame do dialógu o témach, ktoré ho zaujímajú. Sú to práve témy, ktoré mu pomáhajú s jeho problémami alebo želaniami. 

Tvoji potenciálni zákazníci majú vlastné životy a peňaženku vyťahujú len z dvoch dôvodov: vyriešenie problému a splnenie želania.

Štruktúra reklamy s rôznym účelom

Štruktúra reklamy na facebooku je súčasťou predajného lievika. Častokrát je dokonca prvým kontaktom s potenciálnym zákazníkom. Teraz už vieš, že by nebolo múdre okamžite promovať vlastný produkt- predovšetkým ak tvoj produkt nie je priamočiary ako napríklad nová kaviareň v meste. 

Ak predávaš kozmetiku, nepomôže ti reklama v ktorej ukazuješ 5 produktov pre valentínsku akciu. Veď na trhu existuje toľko všeliakých značiek kozmetiky, väčšina žien už má svojho favorita na každú časť makeupu. Čo však každá značka nerobí, je pridaná hodnota pri predaji. Čo je pre teba najdôležitejšie, keď si kupuješ kozmetiku (otázka skôr pre dámy). V istom veku už prestaneme veriť na luxusné balenie a potrebujeme viac. Odskúšať si kozmetiku, vypočuť si názory žien, ktoré kozmetiku skúsili a pochopiť, ako najlepšie používať kombináciu produktov. 

Text reklamy preto nebude predstavovať produkt, ale bude práve oslovovať a odpovedať na tieto otázky. 

Čo sa stane, keď  človek klikne na tvoju reklamu? 

Predstav si, že zapneš reklamu, v ktorej opisuješ svoj produkt. Vytvoríš pútavý text a skvelý obrázok produktu. Tvoja reklama je na nový očný krém v limitovanej edícii. A keď človek klikne na túto reklamu, dostane sa na stránku e-shopu, kde vidí všetky produkty naraz. 

Kde je ten krém? 

Určite zacieliš zopár nákupných maniačiek, ktoré sa pustia do e-shopu a prejdú si všetky produkty a v lepšom prípade si nakúpia mnoho ďalších vecí do zásoby. 

Bolo by však mylné pracovať s domnienkou, že takto sa bude správať každý potenciálny zákazník. Doba je rýchla, človek sa na internete rýchlo znudí a rozptýli. 

Tak kde je ten krém? 

Ak už aj opisuješ nejakú tému (ako bojovať proti jemným očným vráskam) a hneď pridávaš možnosť kúpi produktu, po kliknutí na reklamu by malo byť jednoduché dostať sa k danému produktu.

Je tvoja štruktúra reklamy na facebooku prirodzená? 

Ak vnímaš, že tvorba reklamy je celkom komplikovaná, nachádzaš sa v správnom bode. Nechcem však nikoho strašiť. Podstatné je skôr nepodceňovať štruktúru reklamy na facebooku. Tvoj text slúži na oboznámenie čitateľa s oblasťou tvojho podnikania. 

Ak v reklame opisuješ problémy alebo želania tvojej cieľovej skupiny, získavaš si pozornosť. 
Ak ľuďom v reklame ponúkaš riešenie na ich problém/želanie, vtedy ich motivuješ kliknúť na reklamu. 

Občas nám robí problém vytvoriť pútavý začiatok textu reklamy. Sústreď sa na svoju pridanú hodnotu. Veľkoobchod Amazon je síce veľký, univerzálny, medzinárodný obchod, avšak s jedným nedostatkom. Nie je osobný. Tvojou veľkou výhodou je, naopak, tvoja osobnosť a autentickosť. 

Pýtaj sa svojej cieľovej skupiny na ich problémy, opisuj ich želania a prirodzene im navrhni riešenia. Tvoje texty by mali byť ľahko pochopiteľné, jasné a osobné. Predstav si, že stretneš bývalú spolužiačke na zastávke autobusu. Jej autobus stojí na červenej 20 metrov od vás. Chceš jej povedať o tvojom produkte tak, aby ťa sama kontaktovala, keď príde domov. 

Nemôžeš začať hneď hovoriť o produkte, však? Avšak nestrácaj čas, pretože, keď príde autobus (keď človeka tvoj text začne nudiť), tvoja príležitosť odíde. 

Ako motivovať čitateľa kliknúť na reklamu?

My všetci ľudia radi hovoríme o sebe. Avšak, ako podnikatelia sa tohto zlozvyku musíme zbaviť. Ak aj hovoríme o našom projekte, našej firme alebo našom produkte, vždy ich musíme predstavovať ako reakciu – ako odpoveď na problémy alebo túžby čitateľa. 

Prečo sú influenceri takí úspešní? Prečo sú memes také úspešné? Pretože sa s nimi vie stotožniť veľká skupina ľudí. Tvoje produkty musia byť taktiež zasadené do deja. Štruktúra reklamy na facebooku preto vždy začína v bode “získavam pozornosť” a končí v bode “získavam interakciu”.

Motivácia ľudí mať interakciu s doposiaľ nepoznaným podnikateľom/značkou/produktom sa delí do tvoch veľkých skupín:

  1. Niečo sa dozvieť
  2. Niečo získať

Začiatok: Ak v reklame opisuješ problémy alebo želania tvojej cieľovej skupiny, získavaš si pozornosť. 

Koniec: Ak ľuďom v reklame ponúkaš riešenie na ich problém/želanie, vtedy ich motivuješ kliknúť na reklamu. 

Ak pracuješ s leadmagnetom, vtedy máš naozaj plynulý predajný lievik s pridanou hodnotou. Tvoj potenciálny zákazník sa veľa dozvedá a získava “darček” zadarmo. 

Ak hneď po reklame prelinkuješ na produkt, nezabúdaj na pridanú hodnotu. V reklame sme oslovili problémy a želania, aj keď riešením môže byť práve ten produkt, vysvetli, ukáž a znázorni ako toto riešenie vyzerá. 

Štruktúra reklamy na facebooku potrebuje komplexnejší pohľad na tvoju stratégiu. A preto si najskôr prichystaj celý predajný lievik, zadefinuj problémy alebo želania tvojej cieľovej skupiny a až potom tvoj text a obrázok. Nech žije pridaná hodnota v online marketingu.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.