Zdravie a štíhla postava začína v hlave

Júlia Borisová je zakladateľkou projektu “Keď zdravie chutí”. Júlia sa na zdravé stravovanie pozerá úplne unikátnym spôsobom. Každý si vyberá spôsob stravovania, ktorý vyhovuje jemu. Júlia vám pomôže nájsť v rámci vami vybranej diéty vytvoriť balans medzi stravovaním a vaším psychickým nastavením a tak si osvojiť nový životný štýl a udržať si ho bez veľkej námahy. 

  1. Julka, keď si za mnou prišla, vedela si, že sa chceš venovať zdraviu a stravovaniu, ale vždy si sa na stravovanie pozerala trochu iným spôsobom. Čo pre teba znamená zdravé stravovanie? 

Zdravé stravovanie sa začína v našej hlave ako kopec iných vecí. Je to o túžbe meniť sa k lepšiemu, odstránení starých a vytváraní si nových návykov. Cieľom je dlhodobý a nenásilný prístup a nie krátkodobé a rýchle výsledky.     

Ak by som to mala zhrnúť v kocke, tak zdravé stravovanie na tanieri pre mňa znamená pestrosť a vyváženosť v týchto bodoch: viac rastlinnej stravy (pretože obsahuje vlákninu a výživné látky dané prírodou), menej mäsa, správny výber zdravých tukov a sacharidov (pre energiu a hormonálnu vyváženosť), hydratáciu tela a porcie len v takom množstve, koľko naše telo potrebuje.  

  1. Ako si sa dostala k zdravému stravovaniu, čo boli tvoje dôvody? 

Mojim primárnym dôvodom bolo zdravie a odstránenie chronických zápalov. Spočiatku som podporila hormonálnu liečbu stravou, neskôr a vlastne doteraz svoje zdravie podporujem iba tým, čo jem. A veľmi sa z toho teším a prajem si aby to fungovalo čo najdlhšie.  

  1. Ako ti pomohol tvoj prístup?

Prístup? Jeden z kľúčových bodov môjho úspechu – správny a pozitívny prístup. Nastavenie sa v našej hlave je veľmi dôležité. Istý lekár mi povedal, že takáto zmena jedlom môže priniesť zdravotné výsledky až o rok. Tak som sa takto nastavila. Rok skúšania, neúspechov, radosti, nevzdávania sa.  Pozitívum bolo, že aj keď sa mi zápaly utíšili ako to posledné, už po mesiaci som začala vnímať na svojom tele zmenu – viac energie, krajšia pleť, iná postava, zlepšilo sa mi trávenie. Och, ktorá by to nechcela? Robila som malé kroky – napríklad som úplne vylúčila rafinovaný cukor a začala som používať náhrady. Vlastne som o tom napísala aj e-knihu

  1. Čo si myslíš o diétach? Ako to, že u niekoho fungujú skvelo a u niekoho absolútne nie? 

Nemám rada slovo diéta, ale ak sa bavíme o chudnutí, tak všetky diéty sú postavené na kalorickom deficite a líšia sa len v tom (keto, paleo, low carb, atď.), ako vás do toho kalorického deficitu dostanú. Každá diéta funguje, ak vás dostane do kalorického deficitu. Ale čo potom? Ak to v hlave nezmeníš a nevytvoríš si nové návyky, nič si sa vlastne nenaučila. 

  1. Ako pomáhaš ľuďom získať balans? (Produkty, výhody digitálneho podnikania)

Nie som zástancom extrému. Robím to cez nenásilný prístup a psychológiu. Nik z nás nie je dokonalý a robiť si výčitky z toho, že som niekedy spravila v strave prehrešok nemá zmysel. Svoje skúsenosti šírim prostredníctvom sociálnych sietí, webovej stránky – blogu a cez digitálny produkt, ktorý som vytvorila pod záštitou Zuzany Pilčíkovej. Zaujímajú ma ľudia, ktorí túžia po zmene a som rada, že im túto zmenu v stravovaní a zmýšľaní môžem poskytnúť cez môj prvý digitálny produkt 21 dňovej premeny. 

  1. Bola si hneď na začiatku presvedčená o digitálnom svete? (Pár slov k našej spolupráci)

Vedela som, že digitálny svet je cesta. Ale nevedela som AKO. Jedna z vecí, ktorú som si výrazne uvedomovala bolo to, že to sama nezvládnem. Vy netvoríte len produkt, ale riešite okolo toho kopec iných vecí technického rázu, ktoré tú prácu častokrát sťažujú, ak to ešte nepoznáte. Cítila som, že sa potrebujem obklopiť ľuďmi, ktorí rozmýšľajú podobne ako ja. Ktorí si tou cestou už prešli a budú ma vedieť pochopiť – moje strachy, obavy. Zuzana mi pomohla a pomáha zamerať sa na cieľ a postupne odstraňovať prekážky. Rieši veci so mnou a stále je pozitívna. A ja sa stále učím, čo je skvelé. Nie sme predsa stromy aby sme stáli na jednom mieste. Potrebujeme napredovať a každá zmena je na začiatku ťažká a na konci úžasná. Tak preto Zuzana Pilčíková.  

  1. Aké dve rady by si dala začínajúcim podnikateľom vo vysokokonkurenčných oblastiach ako je aj tá tvoja? 

Rada číslo 1: úspech sa tvorí postupne. Je okay, ak ešte nevieš ako sa odlíšiť. Rob to, čo vieš a zvyšok sa čoskoro ukáže. 

Rada číslo 2: nájdi si mentora – posunie ťa z bodu A do bodu B. A potom choď ďalej.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.