Mikroinfluenceri sú osoby, ktoré vystupujú v online svete, napríklad na sociálnych sieťach, na youtube alebo instagrame. Väčšinou sa venujú jednej konkrétnej téme, napríklad ochrana životného prostredia, udržateľná móda alebo vedú napríklad malý youtube kanál o histórii.
Mikroinfluenceri však nemajú také sexy čísla sledovateľov ako A-celebrity alebo veľmi známi influenceri. Za to sú častokrát dôveryhodnejší, viac zameraní na kvalitný obsah a v svojej komunite majú veľkú podporu.
Klamlivý vplyv celebrít
Pri hľadaní tých správnych ľudí, ktorí firmám pomôžu odpromovať ich kampaň, mnoho z nich stavia na známe tváre, celebrity a influencerov s globálnym impactom. Neraz sa hovorí, že úspešnosť kampane závisí od toho, koho sa ti do kampane podarí pritiahnuť.
Problém však nastáva v číslach. Známe tváre totižto:
- sú drahšie, za každé promo, príspevok a spomenutie vo videu si pýtajú neporovnateľne viac ako mikroinfluenceri
- robia veľmi náhodné spolupráce – nie vždy sa im podarí zakomponovať tvoj produkt do ich lifestylu a neraz promujú protichodné produkty (sójové mliečko pre vegánov a hneď na to najlepšie korenie na grilované mäsko)
- nie všetci sledovatelia kupujú všetko, čo sa zjaví v príspevkoch hviezd. Firmy zabúdajú na veľkú skupinu spotrebiteľov, ktorým chýbajú kvalitnejšie popisy, argumenty a porovnania
Porovnávame čísla a nie kvalitu
Ak si slávny, ak ťa pozná mnoho ľudí, ak si raz do mesiaca v časopise – ľudia ti budú dávať lajky, pretože to je to, čo sa od nich ako fanúšikov očakáva.
Taká istá fotografia s popisom od ich suseda nebude mať taký úspech, pretože on nie je slávny. Častokrát nejde o obsah, ale o to, kto nám ukazuje daný obsah.
Lajky a komentáre sú reakciou fanúšikov na príspevky alebo videá. Neznamená to však, že každý, kto lajkne celebritnú fotku s vysávačom si tento vysávač skutočne kúpi.
Mikroinfluenceri sú ľudia ako my
Influenceri sú ľudia, ktorí majú to nadanie ovplyvňovať iných ľudí. Každý z nás sa nechá ovplyvniť, či už to je tvoja sestra, ktorá sa teší zo skvelého laku na vlasy, ktorý si musíš bezpodmienečne kúpiť, alebo predavač, ktorý ti nenápadne šepne, že to druhé lepidlo ti bude lepiť a držať oveľa lepšie.
Nie, tvoja sestra sa tým pádom nestáva influencerkou. Pretože je iné odporúčať niečo rodine a iné získať si dôveru u ľudí, s ktorými sa nebavíte v bežnom živote, ktorí človeka poznajú len digitálne.
Produkty, ktoré používa bežný človek
Mikroinfluenceri sú častokrát bežní ľudia, ktorí sa venujú svojmu zamestnaniu, rodine alebo majú vlastné podnikanie (nie influencing ako taký). Majú menej fanúšikov, avšak oveľa otvorenejší vzťah. Sú to ľudia ako my, keď sa im nejaký produkt pozdáva, najskôr sa nám – fanúšikom taktiež zíde.
Nezabúdajte na prípady, kedy sa celebrity alebo makroinfluenceri napr. z módneho priemyslu, ktorí bežne chodia od hlavy po päty v gucci a chaneli zrazu chvália ich nádhernou Michael Kors kabelkou? Kto uverí, že z dňa na deň z vlastnej motivácie vymenia 5000 eurovú kabelku za 300 eurovú? 😅
Mikroinfluenceri robia skvelú prácu práve pri promovaní bežných produktov, prípadne produktov vyššej kvality a „vstupného luxusu“. Ak si mikroinfluencerka kúpi raz ročne kabelku za 300 eur a ich publikum pracuje s podobným rozpočtom, celá promo akcia bude oveľa prirodzenejšia.
Mikroinfluenceri sú dôveryhodnejší
Sila mikroinfluencerov je skutočne podceňovaná. Poďme sa spoločne pozrieť na to, prečo sú mikroinfluenceri tichá voda, ktorá má na trhu neskutočnú hodnotu.
Autentická komunikácia
Mikroinfluenceri zvyčajne promujú značky, ktoré sa im páčia a sú k nim vskutku lojálni. Preto ich ich fanúšikovia považujú za vysoko spoľahlivých. Pri mikroinfluenceroch sa vám väčšinou nestane, že vo videu odprisahajú, že daná promovaná kabelka je tá najlepšia a ich najoblúbenejšia, avšak na instagrame v bežnom živote danú skvelú kabelku už nikdy neuvidíte.
Publikum mikroinfluencerov pozostáva hlavne z rodiny, priateľov, známych, bývalých spolužiaokv a kolegov. Títo ľudia nepovažujú influencera za celebritu, ktorá je sponzorovaná, ale skôr za jednotlivca, ktorý zdieľa svoju skutočnú skúsenosť.
Plus má mikroinfluencer možnosť komunikovať a reagovať na správy a komentáre svojho publika z dôvodu ich malého počtu. Vytvára sa tým vzťah medzi influencerom a jeho fanúšikmi.
Interakcie a motivácia k akcii – nielen reakcii
Toto je jeden z najdôležitejších faktorov a bude uvedený ako hlavný dôvod, keď hovoríte s odborníkom na marketing a prácu s influencermi. Miera zapojenia je jedným z hlavných rozdieľov medzi celebritami a mikroinfluencermi.
Skvelým argumentom je vynikajúca miera zapojenia publika, množstvo komentárov, lajkov, zdieľaní a ich samotná reakcia mikroinfluencera na svoje publikum.
A keďže si mikroinfluenceri udržiavajú skutočný vzťah so svojim publikom, na oplátku si oveľa viac ľudí pozerá ich príspevky pozornejšie, zaoberajú sa ich odporúčaniami a nielen reagujú v podobe komentárov a lajkov – publikum vykonáva akciu: kúpi si promovaný produkt.
Nižšia cena za promo
Kto si už niekedy kúpil produkt od applu, kabelku Louis Vuitton alebo krásne rolexky dobre vie, že od istého bodu si nepriplácame za kvalitu, ale za meno značky (a dobrý vkus, samozrejme 😅)
U celebrít je to veľmi podobné. A samozrejme, že to pri prome našej značky môže pomôcť, keďže nám ide o prestíž. Avšak! Nie vždy sa nám investícia vráti. Múdri ľudia to volajú ROI (return of investment). Pri influenceroch je veľmi náročné zaznamenať ich skutočný prínos ku návratu investície, keďže častokrát firmy vedú niekoľko rôznych kampaní a nie všetko je možné vyjadriť jednou konečnou sumou.
Mikroinfluenceri sú lacnejší, avšak svoju „zákazku“ berú častokrát vážnejšie. A taktiež firmy, ktoré si najmú influencerské promo nemusia vložiť celý rozpočet do rúk jednej celebrity, ale vytvoriť ruch okolo produktu tak, že ho ponúknu mnohým menším influencerom. Hodinky Daniel Wellington a ich práca s mikroinfluencermi nás o tom presvedčila na 100%.
Menší spoločenský tlak – vyššia kreativita
Influencing je práca ako každá iná. Budovanie značky, plánovanie obsahu videí alebo príspevkov, práca s firmami – spolupráce, sledovanie čísel (častejšie ako podnikatelia v iných oblastiach) a v neposlednom rade analýza trhu – konkurencie a možných fanúšikovských trhov.
Mikroinfluenceri však majú možnosť byť viac sami sebou, pretože to je presne to, čo po nich fanúšikovia chcú. Pri influenceroch väčšieho formátu je to oveľa väčší tlak a preto nie vždy hovoria a robia to, čo si presne myslia.
Ak chcete, aby vám influencer odpromoval produkt naozaj dôveryhodne a autenticky, oslovte malých influencerov.