Binge eating – prvá online pomoc s neznámou poruchou príjmu potravy

Denisa Halvoniková je online podnikateľka, ktorá svoju činnosť zasvetila poruche príjmu potravy, o ktorej sa na Slovensku hovorí tak málo: binge eating.

Cesta za online podnikaním

Deniska ma pred pár mesiacmi oslovila s jej túžbou robiť niečo výnimočné. Veľmi rýchlo som dokázala pochopiť jej situáciu, pretože som sa v tkejto situácii sama kedysi nachádzala. Nie každý chce bežnú korporátnu kariéru. Nie každému stačí robiť jednu konkrétnu vec dokola. 

Deniska má obchodených mnoho krajín, žila v Taliansku a na Malte a živila sa rôznymi pozíciami, o ktorých by sme si najskôr všetci radi pozreli nejaký film. V našom prvom rozhovore mi však vyjadrila svoju neistotu v tom, čo si záväzne vybrať ako problematiku, ktorej sa bude venovať ďalšie roky. A to je práve začiatok jej príbehu 🙂 

V tomto interview sa dozviete viac o tom, prečo sa Deniska pre online podnikanie rozhodla a prečo je téma „binge eating“ tak dôležitá.

1- Deniska, povedz nám viac o tvojich zahraničných cestách a pozíciách. Vieš, prečo ťa to stále ťahalo mimo Slovensko? 

Navštívila som 54 krajín sveta. Zo Slovenska som odišla hneď po strednej škole a to na dovolenku do Talianska, odkiaľ som sa nevrátila 7 rokov. Môj pôvodný plán bola vysoká škola, avšak Taliansky život a prostredie ma neskutočne očarili.

Krupiérka na Malte

Nemala som však prácu, ktorá ma napĺňala, a preto som sa rozhodla odísť na Maltu, kde som navštevovala školu angličtiny a následne som si spravila aj krupiersky kurz. Nasledovala práca v kasíne ako krupierka, ktorá mi následne ponúka príležitosť pracovať na oceánskej lodi. Mala som prácu, ktorá ma napĺňala a zároveň som cestovala. 

Nakoniec sa mi podarilo získať prácu ako manažérka v kasíne na súkromnej luxusnej jachte, ktorá bola úžasnou skúsenosťou, avšak neponúkala mi to, po čom som vždy túžila a to je časová a miesta nezávislosť.

Mimo Slovenska ma to ťahá, pretože sa mi nepáči náš životný štýl.

2- Keď si sa ku mne dostala, zaujal ťa práve podnikateľský život a miestna nezávislosť. Dlho sme uvažovali nad oblasťou a rozhodla si sa pre binge-eating problematiku. Čo bolo tým najväčším argumentom pre? 

V čase, keď som trpela binge eatingom, čiže záchvatovým prejedaním sa, som si vždy hovorila, že raz nájdem riešenie a chcem sa s ním podeliť  a tak tento deň konečne prišiel.

Síce binge eating je mojou minulosťou už dva roky, ale až teraz prišla príležitosť ,, podeliť sa “ o moje skúsenosti a nadobudnuté poznatky.

Taktiež som sa rozhodla pre túto problematiku, pretože sa o nej na Slovensku takmer vôbec nehovorí aj napriek tomu, že ide o vážny problém.

Veľa ľudí vlastne ani nevie, že trpia touto poruchou a veľa ľudí ju ani nepozná.

Binge eating a bulímia sú poruchy stravovania, ktoré sa vyznačujú rýchlou nadmernou konzumáciou jedla a súvisiacimi pocitmi bezmocnosti a nedostatku kontroly. 

Ľudia s bulímiou sa však zvyčajne pokúsia „očistiť“ svoj po záchvate zvracaním.

Ľudia s binge eating sa nepokúšajú ,,očistiť “ .

Či už bulímia alebo binge eating sú psychicky a fyzicky deštruktívne.

3- V budovaní podnikania si jedna z mojich najrýchlejších klientiek a tvoje prvé úspechy prišli už po 8. týždňoch. Čo bola tvoja najväčšia motivácia v dobe, keď napríklad nefungovala technika alebo neprichádzala múza?

Mojou najväčšou motiváciou bolo ,, prečo to robím “. Chcem pomôcť ľuďom, ktorí trpia poruchou príjmu potravy, pretože sama viem, aké to je ťažké.

Dôvod, pre ktorý som to robila bol práve tou motiváciu v ťažkých chvíľach.

Druhým dôvodom bola miesta a časová nezávislosť, ktorú som v predchadzajúcich zamestnaniach nemala.

A čo sa týka techniky, na to som mala Zuzkin program a konzultácie s ňou.

4- Čo nám odporúčaš k tomu, aby sme sa o tejto téme dozvedeli viac? 

Určite odporúčam si stiahnuť a hlavne prečítať e-knižku, ktorá je zdarma, v ktorej nájdete myšlienky, pocity a nutkania, ktoré sa zvyčajne vyskytujú pred tým, ako sa prejete a taktiež dôvody, prečo prichádzajú.


5- Čo si praješ, aby ľudia o binge eatingu chápali? Čo je tvojou víziou? 

Že je to naozaj vážny problém, ktorý nie je dobre podceňovať a taktiež to, že je to riešiteľný problém. 

Je určite dôležité vyhľadať pomoc. Či už to bude psychológ, rôzne knihy alebo kurz, je nevyhnutné to riešiť.

Moja vízia je určite pomôcť ľuďom , ktorí trpia poruchou príjmu potravy, pretože, keď sa človek oslobodí od prejedania sa, život získa úplne iný rozmer.

Taktiež budem písať veľa  veľa článkov na túto tému, ktoré budú uverejnené na mojom blogu, aby sa táto téma dostala viac do povedomia.

6- Deniska, čo by si odporúčala začinajúcim podnikateľom na začiatku podnikania?

Aby si šli za svojím cieľom a nenechali sa odradiť prekážkami, akými môžu byť strach alebo dočasný neúspech.

About Author

Zuzana Pilčíková je zakladateľkou medzinárodných projektov -zuzubusiness, online podnikanie - pre podporu vzdelávania budúcich online podnikateľov a pomoc pri budovaní ich vlastného podnikania na internete.

Comments are closed.