V tomto článku sa spolu pozrieme na 5 hlúpych rád o úspechu, ktoré by ste nemali počúvať, pretože sú zbytočné a škodlivé.
Biznis časopisy, časopisy pre ženy, magazíny pre úspešných a instagramové účty zamerané na úspech a neúrekom múdrych citátov doplnených priblížením obrazu na rolexky alebo nádhernej dámy na opätkoch vystupujúcej si schodíky do jej súkromného lietadla.
Z každej strany dostávame silné rady o tom, čo robiť, čo nerobiť, ako sa správať, myslieť, spať, dýchať a žiť ako úspešní ľudia.
Prečo biznis rady nepomáhajú?
Samozrejme, nedá sa na 100% povedať, ktorá rada je dobrá a ktorá je zlá, skôr by som povedala, že je dôležité vybrať pasujúcu radu priamo pre prijímateľa tejto rady. Pretože neexistuje jeden všeobecný “tajomný” návod, ako môže každý rovnakým spôsobom dosiahnuť úspech.
A v tomto nachádzame prvý problém. Ako môžem dať radu niekomu, koho vlastne ani nepoznám?
Nemyslím si, že by sme sa radami mali takto oháňať, pretože kto ich vezme v nesprávnej chvíli až príliš osobne, môže sa od svojich cieľov dokonca oddialiť.
Vo všeobecnosti s radami a motivačnými citátmi na internete vediem morálny boj, no pre toto video som vybrala 5 najhlúpejších rád, ktoré pozor!, znejú celkom logicky, a preto sú ešte nebezpečnejšie!
Začíname s prvou rannou radou, ktorá ma dokáže postaviť zo stoličky, vždy, keď sa ku mne priblíži v akejkoľvek podobe:
Hlúpa rada 1: Úspešní ľudia vstávajú skoro ráno
Elon Musk vstáva o siedmej ráno, Mark Zuckerberg o ôsmej, Tim Cook vstáva o trištvrte na štyri… ráno…
Takže by sme mali všetci vstávať v strede noci?
Ja osobne hrám za tím Winstona Churchilla, ten síce vstal o pol ôsmej ráno, ale z postele nevyšiel až do jedenástej. A legendáry Karl Lagerfeld bol známy tým, že by mu mohol aj celý dom padnúť na hlavu, ale spánku zasvätil vždy rovných sedem hodín.
Prispôsobuj svoju rutinu svojmu životnému štýlu
Ja osobne mám v Dubaji počas zimy tri hodiny viac ako Európa, počas leta dve hodiny naviac. Preto keď mám s niekým call o deviatej večer jeho času, u mňa je už polnoc. Najlepšie sa sústreďujem práve cez noc a rada pracujem aj do štvrtej rána.
A ak vstanem na druhý deň až na obed? – no pre mňa je práve toto definícia životného úspechu: ak som raz nočne založený človek, nemusím každé ráno trpieť prvých pár hodín v kancelárii. Riadim sa svojím rytmom.
Ak sa lepšie sústreďujete v noci a váš životný štýl vám povoľuje posunutý harmonogram, len dotoho!
Hlúpa rada 2: Úspešní ľudia nepodliehajú emóciám alebo úspešní ľudia myslia pozitívne
Každý z nás má emócie a pre väčšinu z nás sú emócie súčasťou nášho bežného života. Ak chcem podnikať a žiť naplnený život, emócie by sme za žiadnych okolností utláčať nemali, pretože nám to vydrží tak do prvého vyhorenia alebo si ešte priženieme psychické problémy.
Je úplne normálne, že každý podnikateľ má dobré a aj zlé dni a ako každá ľudská bytosť má negatívne ako aj pozitívne emócie.
Predstavte si podnikateľa, ktorému práve niekto vyfúkol skvelý biznis a ešte k tomu mu masovo všetci zamestnanci podali výpoveď. A teraz mu niekto povie, že musí myslieť pozitívne…
Neviem, či Edison myslel pozitívne a nepodliehal emóciám, keď mu horela továreň…
To najdôležitejšie je s emóciami vedieť pracovať. Poznať samého seba a naučiť sa zo zlej emócie pozviechať a nerobiť rozhodnutia na základe negatívnych emócií, ale ja by som sa nespoliehala ani na robenie rozhodnutí počas euforického obdobia.
My, podnikatelia, sa musíme naučiť kontrolovať naše rozhodnutia na základe logiky, teda tak, aby sme si búrlivými emóciami nepriťažili, ale to neznamená, že v hlave nikdy nevzíde negatívna emócia.
Väčšinou nám naše pocity a emócie indikujú, že niečo v našom vnímaní nie je v poriadku.
Ak sa cítime frustrovane, potrebujeme sa pohnúť ďalej a v súčasnom nastavení biznisu nie sme spokojní. To neznamená, že treba okamžite niečo meniť. To znamená, že si napríklad musíme pripomenúť, prečo robíme robíme, to čo sme si naplánovali a byť si vedomí nášho cieľa.
Ak máme strach, potrebujeme eliminovať riziká, ktoré nám podvedome robia obavy a znovu sa prichýliť ku poriadnej štruktúre.
Hlúpa rada 3: Počúvaj hlas svojho srdca
Čo to vôbec znamená počúvať hlas nášho srdca? To je tak abstraktná vec, že som si istá, že desať ľudí na to bude mať desať rôznych definícií.
Ak by som hlas srdca zamenila za intuíciu, tak máme z tejto krásnej rady ešte väčšiu hlúposť. Pretože intuíciu si treba vycvičiť. Naša intuícia nás môže klamať a zavádzať. Len za to, že mám dobrú intuíciu pri mojom bábätku a nových ľuďoch, ktorých stretnem prvýkrát, to ešte neznamená, že mám dobrú intuíciu na biznis projekty.
Intuícia nás bude nahovárať k veciam, na ktoré sme už zvyknutí, pri ktorých sa cítime bezpečne, a teda, aby sme sa nepúšťali do rizík a aby sme napríklad s rozhodnutiami ešte počkali. Intuícia nám pomáha uchovať veci tak ako sú. A to my v tomto prípade nechceme!
Je to práve naše presvedčenie na základe našich plánov a logických postupov, ktoré nás vďaka našej pevnej vôli dostáva tam, kam sa dostať chceme. Naše srdiečko a naša intuícia sú občas lenivé a pri podnikaní sa aspoň na začiatku na ne spoliehať nechceme.
Keď si intuíciu vycvičíme na rôznych skúsenostiach v podnikaní a naše srdiečko bude plesať každou novou podnikateľskou ideou, až vtedy vieme naše vnútorné nadšenie skombinovať s logikou a faktami.
Tak nabudúce, keď budete počúvať hlas vášho srdca, myslite na to, že srdiečko plesá aj pri každom zmrzlinovom stánku a tiež na každých piatich metroch nezastavíme a nenatlačíme do seba kopček zmrzlinky.
Hlúpa rada 4: “rob to, čo miluješ a už nikdy nebudeš musieť pracovať”
Každý z nás má v živote činnosti, ktoré ho bavia viac, a ktoré ho bavia menej. A väčšinou máme radi veci, ktoré nám idú jednoducho.
Každý z nás sa rodí s inými fyzickými a kognitívnymi predispozíciami a aj preto deľba práce existuje od vzniku starých kultúr až dodnes.
Ak by sme však vzali akúkoľvek aktívnu činnosť, ktorú berieme dokonca ako voľnočasovú aktivitu, teda za odmenu, povedzme hru na klavír… aj keby sa hrou na klavír živíme, stále musíme cvičiť, stále k tomu prichádza stres z vystúpení a vysoká konkurencia.
Ak radi šijeme, stále sa môže stať, že sa nám pri dokončovaní napríklad krásnych svadobných šiat, na ktorých dorobenie už máme len dva dni, začne kaziť šijaci stroj.
Je jedno, akú činnosť si vyberieme, vždy tu budú aj tie ťažšie dni, kedy nás práca baviť nebude.
Preto neverte na tento mýtus.
Jediné, čo táto múdra rada urobí je, že pri každom zlom dni sa budeme spytovať, či sme si vybrali dobrú oblasť.
Ak sa rozhoduješ pre svoje nové povolanie alebo oblasť podnikania, vyberaj si oblasti, ktoré ťa nielen bavia, ale v ktorých môžeš využiť svoje silné stránky a potenciál. Vtedy sa tie náročné dni zvládajú trochu ľahšie.
Hlúpa rada 5: “Neporovnávaj sa s ostatnými, choď si svojou cestou”
Ideálna predstava je, že keď sa prestaneme pozerať na to, čo robia iní ľudia, dostaneme sa oveľa ďalej, lebo budeme počúvať jedine hlas svojho srdca.
Ja sama som na začiatku podnikania trpela tvrdohlavosťou. Všetko po mojom a úplne inak, ako to robí ktokoľve iný.
Ale predstavte si, že to urobí elektrikár, ktorý vám príde ťahať elektriku do domu. Alebo si kardiológ zmyslí, ah že on tú operáciu srdca bude robiť úplne inak.
Táto hlúpa veta nás motivuje k tomu, aby sme sa neučili od odborníkov a tých skúsenejších. Táto veta nás motivuje k tomu, aby sme sa nepozerali na to, čo robia napríklad naši konkurenti na trhu.
Ja si uvedomujem, že to táto rada explicitne nevyjadruje, ale to je to, čo si z nej väčšina vyberie.
Občas sa porovnávať treba
Porovnávanie sa je veľmi silný nástroj, ktorý však, ak je využitý správne, pomáha nás dostať na správnu pozíciu, vieme sa inšpirovať silnejšími a skúsenejšími, ozrejmiť si, čo robiť nechceme a až vtedy, keď sa na škále konkurencie dokážeme zorientovať a definovať svoju polohu, až vtedy máme príležitosť začať robiť veci po svojom.
Na to, aby ste na trhu boli úspešní, nepotrebujete byť od začiatku podnikania v každom bode unikátni.