Čo všetko tvorí bežný deň online podnikateľa? Ako často sa bežný podnikateľ vysporadúva s drzosťou v biznise?
– Predovšetkým, top rozhodnutia o smerovaní spoločnosti, motivovanie biznis partnerov a zamestnancov. Často sa pri malých podnikoch sám CEO stará o plodné rozhovory s klientmi a potenciálnymi zákazníkmi.
Správny podnikateľ si okolo seba udržiava len malé množstvo priateľov, ktorým môže dôverovať a s ktorými zdieľa víťazstvá ako aj prehry.
Ochrana pred drzosťou v biznise
Prečo drží väčšina podnikateľov svoj život v úzadí? Pretože sa chcú vyhnúť akejkoľvek konfrontácii zo strany ľudí, ktorí nemajú ani len potuchy, ako sa robí biznis. Taktiež je to inštinktívna ochrana pred konkurenciou a možnou hrozbou.
V svete podnikateľa sa svet delí na “tých, ktorým verím” a “tých, ktorým sa radšej budem vyhýbať.” Každý správny podnikateľ robí všetko pre to, aby jeho firma prosperovala a svoj biznis zbytočne neohrozoval.
Niekedy to môže prísť nezaangažovaným ľuďom snobské, ale každý úspešný človek vie, že práve nekompromisná voľba typu blízkych ľudí vedie k dlhodobej prosperite.
Drzosť v biznise na internete
Online podnikanie má niekoľko výnimiek. Keď podnikáš online, majú k tebe prístup ľudia, ktorí by ho za iných okolností nemali. Tvoje odborné články môže okomentovať tvoj bývalý spolužiak zo základnej školy, ktorý ti doteraz neodpustil, že si mu v siedmom ročníku prebral frajerku.
V online priestore ti môže tvoja konkurencia zámerne nechať veľmi zlé recenzie len pre to, aby zhoršila tvoju pozíciu na trhu. Občas aj klienti, ktorí nemali v úmysle za tvoje služby zaplatiť (a ktorých list od právnika predsa len “motivoval”), berú anonymnú recenziu ako možnosť (neoprávnenej) pomsty.
V online podnikaní sa oveľa častejšie stretávame s drzosťou a aroganciou, ktorú niekedy ani nemáme možnosť zvrátiť.
Tak ako pracovať s nenávistnými komentármi, falošnými recenziami a dokonca článkami plných klamstiev o našej firme alebo osobnej značke?
Mažem, blokujem – nehádam sa, nevysvetľujem
Náš čas stojí peniaze. Naša energia stojí peniaze. Naša pozornosť priamo ovplyvňuje naše rozhodnutia. Rozhoduj sa medzi konštruktívnou kritikou, pravdivou kritkou (napríklad u nespokojného zákazníka) a neoprávnenými drzými príspevkami na tvoju osobu alebo firmu.
Ty svoj úspech (a ani neúspech) nikomu vysvetľovať nemusíš. Ak sa niekomu nepáči tvoj spôsob vyjadrovania sa, tvoje hodinky, tvoje logo alebo nový produkt, … nemusí. Nie všetci ťa budú zbožňovať, a to je v poriadku.
Ale nikdy si nenechaj skákať po hlave a nedovoľ neoprávnenej kritike a drzosti ohroziť tvoje podnikanie.
Ak niekto vyjadruje svoje domnienky neslušným spôsobom, hovorí klamstvá a snaží sa ponížiť tvoje úsilie bez pádneho dôvodu, takýto človek nie je tvoj fanúšik a najskôr sa nikdy nestane tvojím klientom.
Vymaž jeho nenávistné komentáre a zablokuj ho.
Snaha o konfrontáciu s takto nastavenými ľuďmi väčšinou eskaluje do ešte neférovejšej hry, ktorú odohrávaš pred očami svojich zákazníkov. Aký účel má presvedčiť jedného zatrpknutého človeka o tvojej pravde, keď stratíš čas, ktorý môžeš investovať do svojho podnikania?
Nedávaj zbytočné podnety na konfrontáciu, ak na to nie si pripravený/á
Znie to veľmi jednoducho a možno sa pýtaš, kto by to predsa dobrovoľne robil? Provokácia zo strany firmy dokáže zvýšiť zisky. Určite poznáš výrok: “Aj zlá reklama je reklama.”
Je to naozaj tak?
Áno, občas ti môže pomôcť reklama, ktorá je tak kuriózna, že sa o nej veľa hovorí. Väčšinou je to typ reklamy, ktorý má svojich antagonistov, ale aj mnoho propagonistov. Problém je len vtedy, ak si každý jednohlasne myslí, že tvoj názor/výrok/reklama nie sú košér.
Ak si pripravený čeliž ostrej kritike s víziou “dať o sebe vedieť” a pritiahnuť lojálnych zákazníkov, ktorí sa ťa zastanú, môžeš to skúsiť.
Ak však vieš, že nie si extravagantný typ človeka a ostrá, neprajná kritika sa ťa dotkne, neriskuj. A ak aj tebe osobne vlna kritiky neprekáža, ešte raz sa poriadne zamysli, či neuškodí tvojmu biznisu.
Ak je tvoj biznis skôr inštituciovaný, napríklad si účtovník, finančný poradca, právnik, alebo sa venuješ zdravotníckym témam… vlna kritiky (aj keď neoprávnená) môže vyvolať pocit nedôvery aj v inak lojálnych zákazníkov.
Preto, ak si si nie si istý/á, vyhýbaj sa účelným podnetom na konfrontáciu.
Vytvor uzavretú komunitu a stanov jasné pravidlá
Rob to ako to dlhodobo robia úspešní “offline” podnikatelia. Buduj si kruhy ľudí, ktorým venuješ svoj čas a energiu.
Najlepším spôsobom budovania tvojej online komunity je tvorba skvelého email marketingu, privátnej facebookej skupiny, vlastná členská sekcia a ďalšie platformy, ktoré zhromažďujú záujemcov a oblasť tvojho podnikania.
Vyhneš sa tak drzosti v podnikaní? – nie celkom. Ale takýmto spôsobom môžeš na privátnych platformách stanoviť vlastné pravidlá, za ktorých nedodržanie bude hroziť vyňatie danej osoby z privátnej skupiny.
Nezabúdaj, že tvoje podnikanie nie je vec verejná a nie, nemusíš počúvať ako sa k nej “vyjadruje” ktokoľvek len pre to, že na to má na internete názor.
Samozrejme, ak ti niekto ponúka konštruktívnu kritiku, prípadne je jeho kritika spojená so zlou skúsenosťou s napríklad tvojím zákazníckym servisom, je dôležité, aby si ako podnikateľ/ka vypočul/a takéto prípady a ponúkol/la spravodlivé riešenie.
Ak sa však obávaš, že nenávistné komentáre znamenajú, že zlyhávaš, väčšinou je to práve naopak 🙂 Nenechaj sa zraziť k zemi a pridaj sa k úspešným online podnikateľom, ktorí svoju energiu venujú len na rozvoj a budovania úžasnej komunity spokojných zákazníkov.